| MValentin a întrebat:

Pentru cine sta la garsoniera, cat costa in mare toate cheltuielile fara chirie pe luna?(Apa, gazul, electricitatea). Urmează sa ma cazez la garsoniera pentru o luna si as vrea sa stiu întreținerea cam cat ar costa... ar ajunge pana in 200 lei? Gen sunt doar eu singur in ea... cat folosesc tv-ul 2-3 l de apa pe zi plus frigiderul etc.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu conteaza ce este (garsoniera, apartament cu o camera sau cu 2-3) conteaza cate persoane sunt, cat consuma persoanele si la pretul din zona. Astfel, la apa nu poti sa ai sub 4-5 metri cubi pe luna. La 2-3 litri pe zi inseamna ca nu te speli! Doar la WC se duc 10 litri la un tras! Mai trebuie sa tii cont ca ai si rufe de spalat, dus seara si dimineata daca nu si pe timpul zilei pe caldura asta. Apoi mai intra si salarii la intretinere, femeie serviciu, etc. Ajungi linistit la 200 lei pe luna. Apoi curent, gaz. Alea se mai duc undeva la minim 100 lei luna. Apoi abonament TV si internet. Toate adunate pot ajunge la 500 lei pe timp de vara. Nu-ti mai spun, ca nu te intereseaza, cat costa la iarna!

| Alyra a răspuns:

Stau cu încă o persoană, nu știu cât de multă diferență face asta, dar așa, cheltuielile pe o lună sunt de 300-600 lei(depinde de anotimp).

| Catrice a răspuns:

Hmm tu te speli cu 2-3 litri...
Poate fi 100, poate fi 300 cine știe... fiecare regiune/oraș cu preturile ei/lui.

| Nemessys a răspuns:

Din propria experienta iti spun ca maxim 300 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarna te duce in vreo 300-400
Vara sub 200

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa stai linistit ca ajungi usor la 2 tone pe luna laughing
in rest. curent vreo 100kw=60 lei aproximativ

ar trebui ca vara sa ai de platit vreo 100 lei intretinere+50 lei curent minim, aici intra becuri, frigider. etc.,, si iarna vreo 250 intretinere si 80 lei curent lei. plus internet si tv... vreo 50lei

| kaTTsu a răspuns:

250 ron pe luna, depinde mult de oras. Fiecare oras are alte preturi, fiecare distribuitor la fel. Nu sunt costuri enorme stai linistit.