| anonim_4396 a întrebat:

Dacă sa zicem că în câțiva ani strâng o sumă mare de bani, gen 1 miliard de lei vechi, dar sa zicem că s-ar schimba moneda sau leul, cum s-a întâmplat în 2005, ce as putea face ca sa pot totuși cheltui acea suma de bani?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu era mai simplu să spui "o sută de mii" decât "1 miliard de lei vechi"?

1. Banii nu se schimbă peste noapte. Modificările de genul ăsta sunt anunțate cu mult timp înainte, deci chiar dacă îi ții cash ai avea destul timp să-i schimbi. În plus, în momentul ăsta o denominare ca în 2005 nu are avea absolut nicio logică. Atunci s-au tăiat patru zerouri.

2. Dacă-i ții în cont la bancă, banii se preschimbă automat.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Draga Rosalia te anunt ca 100.000 de lei numai este o suma mare din niciun punct de vedere, nu iti poti lua nici-o masina modesta noua happy
Pe CX-60 am dat 300.000 lei (298.200 lei sa fiu corect) laughing ba esti nebun nu imi vine sa cred, o sa iau injurii asta e

Nasol va fi, ca e mai greu sa tinem banii la saltea cu noile modificari fiscale, iar de samsari, coarde si proxenenti oricum statul nu se va atinge ca nu are parghii, deci oricum evazionistii vor gasi metode sa isi schimbe seria 7 le vechi cu mercedes la fel de vechi, dar din bani nemunciti!

Succesuri

| Violleta2022 a răspuns:

Cu 1 miliard de lei vechi nu mai poti face nimic, niciodata, fiindca nu se mai revine la banii vechi niciodata si nici nu se echivaleaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Denominarea nu s-a facut asa peste noapte.
O suma asa marii o tii la banca si nu te afecteaza denominarea.

Cu inflatia e alta problema...

| Mosotti a răspuns:

Sa facem o diferenta.

Cazul 1:

In 2005 doar s-au taiat niste zerouri, insa banii aveau aceiasi valoare.
Aveam 1000000 lei, se schimbau in 100 lei.
Dar cu 1 milion vechi si 100 noi luai aceleasi chestii.
Sau cum a fost cu Euro, s-a schimbat in Germania marca in Euro.
Dar la fel, aveai aceiasi valoare.

Daca aveai 4000 de marci, luai 2000 Euro, dar cu ambele luai aceleasi chestii, deci puterea de cumparare nu se schimba.
Asa ca nu ai de ce sa cheltui fortat suma, o sa iei acelasi lucru, adica puterea de cumparare e aceiasi.
Asta e doar denominare.

Cazul 2:

Reforma monetara, acolo e f grav.
Acolo daca ai 1000000 sa zicem o sa zica "iti dam doar 100 lei pe ei.
DAR cu 100 lei iei mult mai putin decat cu 1000000.

Daca te referi la cazul 1, nu e problema.
Daca e cazul 2 e problema, daca nu apuci sa-i cheltui inainte si sa ii bagi in ceva serios gen casa, ceva care-si pastreaza valoarea, sau ce vrei tu, adios, iei cat iti dau ei.
Deci daca iei cu aia un milion 100 de paini, ce-ti dau ei pe banii aia ajung sa iei doar 5 paini de ex.
Dar de obicei nu stii, si peste noapte se schimba treaba tocmai ca sa te prinda.

Tot ce nu e reforma monetara este ok, in caz de reforma nu ai ce face.
De aia e bine ca daca ai multi bani sa-i ai bagati in lucruri, case, aur, ca alea nu se schimba in valoare indif de reforma monetara.

Adica daca vinzi casa aia, o sa iei acelasi lucru cu ce luai inainte de reforma monetara.

Deci la care caz te referi?

| dullcat a răspuns:

Sa-i cheltui cum? Daca vrei sa nu-i pierzi trebuie sa ii investesti.

| Emma30555 a răspuns:

Și în 2005 erau oameni care aveau mulți bani dar nu au fost probleme de genul asta fiindcă erau în bănci nu ii aveau cash, și dacă i ar fi avut numerar ar fi fost destul timp ca ei sa poată sa ii schimbe. Asa s ar proceda și în cazul tău. Dacă ai vrea neapărat sa ii cheltui fără legătură cu tăierea banilor, ai putea sa investești în imobiliare

| blackann a răspuns:

Wow...mi s-a blocat creierul la intrebarea asta.

| Ilovedinero a răspuns:

Ii donezi la un muzeu, altceva. nu prea ai, sau ii poti vinde contra-cost

| suntserios a răspuns (pentru Ilovedinero):

Se vede ca e vacanta, unii pun intrebari la misto, altii raspund la misto

| Konstantinos99 a răspuns:

Banca răscumpăra maoneda veche cu cea noua. Dar la o suma asa mare va face banca ta schimbarea.De exemplu, daca apare euro banca ti converteste ea in cont direct daca ai cash mergi la BNR in perioada specificata si iti da bagnotele noi, la noua valoare

| sadgirlbby a răspuns:

Ii donezi dddaa