| SERIALS a întrebat:

De ce nu exista educatie financiara in scoli si universitati? Ca sa afli despre acest subiect trebuie sa faci un curs de business? Ar trebui sa aflam cum se învârt banii, secretul unei vieti prospere, independenta financiara, dar nu sa cheltuim banii pe fleacuri si haine de brand ca sa aratam cine suntem si sa murim de foame, sa ne limitam, sa economisim. In ultima perioada inteleg cat de importanta este aceasta materie si as vrea sa o aprofundez. Vad cum unele persoane castiga mult chiar daca nu au facut universitate.
In trecut mi se parea ca daca fac universitate voi avea o garantie, un job bine platit, dar nu este asa, universitatea e o simpla scoala care te ajuta sa aprofundezi materiile de interes. Nu iti garanteaza ca la sfarsit devii bogat.

Vad fotografi, videografi care au studiat autodidact si fac mai multi bani decat mine, chiar daca am facut facultate. Dar am avut perioade de regres, cred ca conteaza silinta, increderea in sine, mult curaj, informatii noi zi de zi in profesie si dorinta de dezvoltare continua.

Vad si manelisti care fac o droaie de bani, au facut astia scoli? Probabil au descoperit ca se poate face bani din asta, din obiceiuri, profita la maxim mai ales din bacsis. Desigur la negru.
Unul castiga de la un eveniment mai mult decat face un om simplu într-o luna. Nedreptate, dar astia au descoperit secretul cum se învârt banii in domeniul lor. Unde este cerere, oferta creste.

Exista ceva carti de dezvoltare financiara? As vrea sa aflu cum sa ma dezvolt din mai multe puncte de vedere.
Voi ce credeti despre gandurile astea? Cunoașteți ceva persoane care au devenit independenti financiar?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da cunosc persoane independete financiar si nu din cauza ca au citit carti ci din cauza ca au riscat, au avut vointa, au avut creier, au avut talent, au avut pasiune pentru un domeniu, au stiut sa profite de pe urma unor situatii / vremuri samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am făcut educație antreprenorială în liceu.

| johnnny123 a răspuns:

Evident că există cărți de educație financiară. Există mii, iar un om "cu universitate" ar trebui să le poată identifica cu ușurință pe cele mai bune dintre ele.

Dar niciuna dintre aceste cărți nu conține vreun secret magic prin care să devii independent financiar fără muncă, fără risc, fără abilități, fără răbdare, fără perseverență și fără puțin noroc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În liceu se face Economie și Educație Antreprenorială.

Dar legat de asta:
"Vad fotografi, videografi care au studiat autodidact si fac mai multi bani decat mine, chiar daca am facut facultate."

E o iluzie, majoritatea oamenilor se chinuie să facă bani. Sunt înconjurată de antreprenori și liber-profesioniști. La prima vedere toți par că o duc bine. În realitate toți sunt stresați, au sindromul impostorului și plătesc taxe de li se face rău. Dar evident că nu o să discute asta public.

Independent financiar e una, bogat e alta. Normal că poți deveni independent financiar.

"Cred ca conteaza silinta, increderea in sine, mult curaj, informatii noi zi de zi in profesie si dorinta de dezvoltare continua."

Adaugă pe listă și networking-ul. Majoritatea neglijează asta. Își fac un Behance și așteaptă să sară iepurașul. Nu merge așa. Degeaba ai skill-uri hard și portfoliu bombă dacă nu știi să vorbești, să bați la uși, să te promovezi, să creezi conexiuni cu oameni care să te recomande.

Du-te la evenimente din domeniul tău, mai ales dacă zici că ești în foto-video, există webminare, grupuri de experți, vorbește cu oamenii, fă-te vizibil și ai răbdare.

Și nu te mai compara cu alții, că dacă-ți pune cineva un microfon în mână și te pune să distrezi o seară întreagă 500 nuntași, după o oră îți iei câmpii. Toate par ușoare din exterior. Dar doar par.

| Hyperion7 a răspuns:

In prima faza, educația de stat este una de tip formal, adică doar care-ti construiește o bază de cultura generala, pe scurt, faci o școală să zici că nu ai stat acasă.
Cât despre universități...sunt universități care te învață chestii despre bani cum ar fi FEEA sau ASE.
Daca vrei mai mult de la viață trebuie sa te chinui tu.Pana la urmă de asta sunt numai câteva persoane milioanare, că s-au zbătut de unele singure.
Mna, tine și de tine cat de motivat ești sa ajungi in punctul pe care vrei sa-l atingi.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu-i in interesul și benificiul societății.
O societate nu poate funcțion integral dacă ai 20 cu mapa și nici unul cu sapa.
Un hotel bun și in stare de funcționare are un director si 50 sau 100 de oamenii la curățenie. invers nu merge.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Mă, tu iar confunzi grav de tot furtul și încălcarea legii cu inteligență și cu deșteptăciunea. Hahaha.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Exact. Sunt de acord cu tine.
Eu am incetat de foarte mult să-mi irosesc energia și timpul pe oameni și lucruri care nu-mi fac viața mai sănătoasă sau mai bună.
Romănii sunt așa cum sunt și sunt liberi să rămănă cum doresc ei.

| troleibuz a răspuns:

Daca toti am fi bogati n-ar mai face nimeni muncile cele mai importante.

| AmandinaDragan a răspuns:

Educatie Financiara se studiaza in clasa a VIII-a.

| likealwayss00 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Niciodată nu am făcut în a 8 a asa ceva.Nimeni nici măcar nu ne a pomenit de educație financiara (cel puțin noua)?‍♀️

| AmandinaDragan a răspuns (pentru likealwayss00):

De 2 ani exista si asa ceva.

| nukeyly a răspuns:

De ce nu exista educatie financiara in scoli?
=trebuie sa lucri pe un salar mic o viata cu ochii inchisi
si sa expiri inainte de pensie, investitia perfecta.

De ce nu exista educatie despre o alimentatie corecta si nu ce-i pe rafturi la mol?
=un om sanatos nu e cu abonament la farmacie, fornetti love omega 3.

De ce nu exista educatie despre viata linistita?
=nu se vrea asta cu adevarat.

Deci, nu-i in interesul sistemului bolnav pe care ajungem sa-l intretinem.
Ajungi sa termini o scoala si realizezi ca nu te-au invatat
ce ar fi trebuit cu adevarat. Oameni is multi, dar putini is oameni.

Informatie e cata frunza si iarba pe net doar timp sa ai s-o gasesti, apoi daca nu dai din aripi nu se intampla nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaiAndrei121 a răspuns:

Cunosc persoane care au devenit independente financiar, dar putine pentru ca lumea nu se gandeste ca se poate asta decat la pensie.
https://formulabanilor.ro/cursuri-educatie-financiara/
ai aici un curs de educatie financiara practic unde inveti cam tot ce ai nevoie pentru inceput.
cea mai de baza carte ar fi cel mai bogat om din babilon