| Sxies a întrebat:

De ce nu pot adauga un card BRD-ISIC de tip VISA in contul de PayPal?
-------------------------------------------------------- ---
Recent am fost la o agentie BRD pentru a solicita un card pentru elevi si studenti, iar in 8 zile l-am ridicat de la banca. Pe langa acest lucru, am fost cu mama la banca deoarece nu am inca 18 ani (cardul ISIC este destinat celor cu varsta de peste 14 ani, iar eu am 16) si doamna de la ghiseu a intrebat-o daca ar dori si ea sa-si actualizeze cardul (de la Maestro, la Visa Standard) si a fost de acord.
Revenind la subiect, primul lucru pe care am incercat sa-l fac, a fost sa adaug cardul meu in contul de PayPal, dar am primit aceasta eroare "Your card was declined by the issuing bank. please try a different card or contact your card issuer with questions.". Ma gandesc ca poate se intampla asta deoarece nu am niciun ban in cont, la momentul actual. Dupa asta, am incercat cu celalalt card, cel pe care mama l-a reinnoint si in cele din urma a mers (ea are deja bani in cont), dar nu l-am putut verifica. Aceasta verificare consta in faptul ca PayPal iti va lua 1.5 euro din cont, pe care ti-i va returna in decurs de cateva zile, deoarece daca nu il voi verifica, nu voi putea face plati care necesita o suma mai mare de bani si nici nu ii voi putea scoate - withdraw - (am primit aceeasi eroare "Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions.")
Pe site: "https://www.isic.ro/de-ce-merita-sa-iti-faci-cardul-brd- isic/" este mentionat faptul ca pot face plati online cu cardul, lucru pe care mi l-a confirmat si doamna de la ghiseu, plus ca am incercat sa adaug ambele carduri in contul meu Google, unde nu am primit nicio eroare, totul a mers cu succes (nu am cumparat inca ceva din PlayStore).
Ce pot face in aceasta situatie? O sa transfer cativa bani in contul meu, poate va merge, dar tot vreau sa le verific pe amandoua, deoarece voi beneficia de 2 avantaje + sa-l adaug pe cel ISIC.
Vi s-a intamplat si voua la fel?
As aprecia orice raspuns!
O zi buna!

3 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Ca sa-ti faci cont la Paypal trebuie sa ai cel putin 18 ani.

| gmat a răspuns:

Bună! Și eu m-am dus să-mi fac card brd isic acum câteva zile și aștept să-mi vină. Eu mi-am pregătit contul de PayPal, dar știu de când am fost la încheierea contractului că unele site-uri s-ar putea să nu accepte cardul din cauză că este un card destinat minorilor (acest lucru mi-a fost spus de către doamna de la ghișeu). Când îl voi lua o să încerc să-l înregistrez în PayPal și voi lăsa un răspuns ulterior.

| Sxies explică (pentru gmat):

Deci sa înțeleg că este menționat și în contract? O sa mă uit, iar la ghișeu am întrebat un singur lucru: daca am acces la Internet banking, după care am primit un răspuns afirmativ. Posibil și pentru că nu am niciun ban la momentul actual, dar voi incerca din nou, fix când banii vor intra. Și da, politica PayPal menționează faptul că vârsta minimă este de 18 ani ( "de parca toată lumea și-ar pune vârsta reală la crearea contului" ), lucru care din punct de vedere mi se pare degeaba. Macar 16+...