| CoconutMind a întrebat:

De ce să furi din propria-ți firmă? (aici, patron).

De ce să furi de la firma la care lucrezi, iar de ce patronul nu ia măsuri? (aici angajat/ă).

În ce condiții este posbil ca un deținător al unei firme/afaceri, să depindă atât de mult de staff-ul de conducere astfel încât să nu-i poată înlocui așa ușor?

Muncesc de puțin timp într-o societate din sectorul producției și am dubii că un grup restrâns din angajații vechi împreună cu unul din 'the head of company' scot 'pe poartă' 'marfă' nescanată.
Varianta 1: patronul nu știe, chiar dacă are camere de supraveghere, deoarece e un haos total în acea incintă.
Varianta 2: patronul știe, dar n-are încotro; ori 'marfa' e pentru șpagă, ori e 'cu sula-n coaste'.
Mi s-a conturat deja o 'aură' de pericol iminent de către acel grupuleț; Precizez că port haine decente, nu miros urât, sunt politicos, nu-mi pute respirația, dar când trec pe lângă vreunul/vreuna din acel grup, ei bine, se simte acea repulsie. Ba chiar am fost întrebat dacă îmi place să lucrez în astfel de condiții și dacă intenționez să plec. În viitorul apropiat țintesc a deveni șeful lor. Am un plan de management ce o să-l prezint patronului, însă doar eu știu despre asta.

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

News Flash: In productie se fura. Si da, patronii stiu. Nu zdruncina randuiala laughing

| CoconutMind explică (pentru christine99):

E uimitor și îngrijorător în același timp, cum mulți dintre cei care au răspuns sunt familiari cu astfel de situații și mai ales, nu au nimic împotriva acestor practici. Ba mai mult, sunt chiar nemulțumiți de felul în care merge țara, dar n-au nimic împotriva fraudelor și evaziunii.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In multe firme se practica productia suplimentara, "la negru", care se vinde fara sa apara in evidentele firmei.
Dupa aceste produse nu se platesc taxe, fiindca scriptic nu exista. Banii primiti pentru acele produse "negre" sunt castig curat, neimpozabil, pentru cei care vand.
Acesta este valabil la orice nivel din firma, indiferent daca vanzatorii sunt muncitorii sau patronul firmei.

| Simpatic a răspuns:

Poate sa fie o intelegere tacita intre ei si patron si atunci vei pica tu nasol cand vei face acea deconspirare.
Mai intai ajungi tu sef si apoi ai spune-i patronului.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este vorba de furat din propria firma, mai degraba vandut la negru si facut bani negri (ilegali), care le intra direct in buzunar, fara sa-i declare.
Procedura este veche si se practica in mai toate industriile.
Posibil ca patronul sa stie si sa-si primeasca cota parte din vanzare, sau posibil ca el sa nu stie nimic.
In orice caz, banuiesc ca nu vei face multi purici acolo, odata ce ceilalti deja te-au vazut ca esti cu ochii pe ei si ii incomodezi.
Daca ai dubii de furt, anunta politia, sau fa copii dupa inregistrarile camerelor de filmare, ca sa ai dovezi ca se fura.

| Bizon95 a răspuns:

"De ce să furi din propria-ți firmă?"
sunt mai multe motive, cum ar fi:
evaziune fiscala, nu vrei sa platesti taxe
dar cel mai dur e sa speli bani big grin

| TheGentleman a răspuns:

Dacă cineva își fură propria firmă va răspunde legal. Firma este independentă de persoana patronului. Firma reprezintă pers. juridică.

Adică patronul ăla riscă amenzi și pușcărie

| Speranta12 a răspuns:

Si ce? Crezi ca daca o sa devii seful lor, ei o sa inceteze? Nu. O sa te sape si mai mult. O sa creeze dezechilibre in firma. Cand se gasesc erori si nerespectări ale legii intr-o firma, o patesc si managerul si administratorul. Daca acum se intampla faradelegi in firma ta si nu s-a schimbat nimic pana acum, daca nu a venit niciun control sa schimbe ceva, inseamna ca ei sunt pe-o mana cu conducerea. Ce se va intampla daca tu o sa vii la conducere? Ceea ce se intampla acum cu tara intre Dancila si Iohanis. Trag in jos in tara. Aia o sa-ti puna bete in roate si consecintele mersului prost al firmei le vei suporta tu.
Dar Doamne Fereste!

| CoconutMind explică (pentru Speranta12):

Desigur! Unii preferă să închidă ochii și să doarmă, iar alții caută soluții.