| Ionut0988764 a întrebat:

De ceva vreme imi place foarte mult zona asta de IT, programator decamdata sunt în liceu (mate-info) ce ar trebui sa invat de acum sa imi fie usor in viitor?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Matematica si programare

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Matematica, fizica si informatica happy

Si de urmat: automatica si calculatoare, electronica si telecomunicatii; informatica, tehnologia informatiei.

| Osneros a răspuns:

Să gătești, să faci curat, management financiar și ce să cauți și să întrebi când te muți în chirie sunt lucruri mai importante decât matematica și informatica de liceu. Ai timp să dezvolți abilități tehnice în viitor. Facultatea exact de asta există.

| suntserios a răspuns (pentru Osneros):

Loool

| Osneros a răspuns (pentru suntserios):

Matematica și informatica de liceu sunt apogeul existenței umane. Better?

| suntserios a răspuns (pentru Osneros):

Si mai zici ca esti student la cyber nu stiu ce si nu intelegi ce inseamna sa ai niste baze sanatoase in matematica si informatica pentru meseria asta. Lool

| Osneros a răspuns (pentru suntserios):

Baze sănătoase nu înseamnă toceală de formule. Plus că materiile de liceu nu seamănă absolut deloc cu lumea reală și cu informațiile de care ai nevoie într-un mediu profesional, sau măcar la un interviu de angajare ca junior / intern. Crezi că învăța ceva util la informatică în liceu? Pe naiba, că învăță ceva algoritmică elementară și un car de formule, în loc să învețe bazele gândirii matematice (care este absolut necesară, și aici sunt de acord). Din câți liceeni am cunoscut (și încă cunosc), chiar și olimpici, am întâlnit foarte puțini care să gândească singuri implementarea algoritmului de sortare foarte simpli, cum ar fi bubble sau insertion sort; nici n-are rost să aducem în discuție ceva mai complicat, precum merge sau quick sort.

Dacă ar învăța ceva util la informatică, aș fi de acord să-i acorde importanță încă din liceu, altfel n-are rost și mai bine învață ceva util din cursuri online.

| suntserios a răspuns (pentru Osneros):

E problema ta ca ai dat peste oameni care nu au dat importanta bazelor din liceu...

| Osneros a răspuns (pentru suntserios):

Bazele din liceu sunt care, mai exact? Memorarea formulei elementelor de pe diagonala secundară a matricei? Algoritmul lui Euclid? Implementarea Bubble sort? C++99? Turbo Pascal? FoxPro and friends?

| suntserios a răspuns (pentru Osneros):

Repet, e problema ta ca tu ai invatat formulele de pe rost si algoritmii in loc sa ii intelegi.

| xFlo699 a răspuns:

Matematica, și în paralel cu liceul ar trebui sa înveți niște c++ și python