| yonutz63991 a întrebat:

Credeti ca poti deveni programatot IT? Iti trebuie ca in liceu sa fi facut Mate-Info? E grea aceasta(mate-info)? Dupa ce termini facultatea te poti angaja in Romania? Si pe ce salariu? Gasesti usor un post de programator IT? Cunoasteti o persoana care este programator IT?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

In principiu pentru angajatori conteaza meseria nu studiile,daca ai liceul e de ajuns.
In Romania gasesti mai greu si nici nu esti platit asa cum se cuvine, depinde acum de firma/companie!
Gasesti mult mai usor ca depanator daca te-ar interesa.
Cel mai bine, faci ceva experienta in Romania si apoi incerci in afara, eventual in Anglia sau in S.U.A., se castiga mult mai bine si ai si un viitor mai stralucit.
Mult succes!

| andreyuu a răspuns:

Eu sunt intr-a 11-a la liceu, profilul mate info intensiv si pot spune ca nu e foarte greu daca esti un copil obisnuit sa lucreze si sa invete.
Programatorii IT sunt destul de bine platiti in strainatate, lucruri de genu' cum se plateste in Romania nu stiu sa iti spun. Eu chiar planuiesc sa imi infiintez o firma care sa programeze jocuri si aplicatii pentru toate sistemele de operare disponibile.

| LolaLollita a răspuns:

Eu am terminat matematica-informatica in liceu si nu e chiar asa de greu cum se plang multihappy Nu e obligatoriu sa fi facut mate-info in liceu pentru asta, insa ajuta, deoarece iti sunt predate lucruri necesare. Sunt persoane care au dat la informatica desi terminasera un profil uman.
Daca vei face facultatea de informatica, vei gasi chiar usor un loc de munca si din timpul facultatii, daca iti doresti asta si te descurci. Saptamanal se primesc oferte de munca pe site-ul/mail-ul facultatii, care sunt facute publice de catre aceasta pentru studentii interesati.

| kikatsuki a răspuns:

Poti daca vrei.E foarte greu la mate-info foarte. iti gasesti daca esti bun. se plateste calumea