| FIRSTfUK a întrebat:

De curand am implinit 14 ani si ma gandeam sa imi fac un card de debit, problema e ca de pe siteurile bancilor nu prea gasesc multe informatii asa ca am niste intrebari(intrebarile se refera in special la BT si BCR):
1)Este vreo taxa implicata in procesul de obtinere al unui card de debit? Daca da care e aceasta?
2)Trebuie sa am cont la banca pentru a beneficia de un card?(Banuiesc ca da)Daca da implica vreo taxa? La BT stiu ca minori pot avea cont, dar la BCR?
3)Cum pot adauga bani pe card(eu si/sau parintii mei)
4)Pot face plati online? Nu ma astept la plati internationale spre exemplu,dar plati la Emag, Altex si alte magazine de unde poti comanda online.
5)Sunt mai mult ca sigur ca pot scoate bani de la bancomat dar am sa intreb oricum, se pot scoate bani din bancomat?

Daca aveti recomandari de banci/carduri puteti sa mi le spuneti, daca se poate si ce beneficii au fata de concurenta. Daca nu aveti recomandari: Intre BCR si BT ce sa aleg?

Răspuns Câştigător
| Stef45 a răspuns:

1.Platile pentru carduri depinde de la banca la banca.Dar in mod normal daca esti elev nu platesti.
2.Cand iti faci card iti faci automat cont la banca
3. Poti face depunere tu sau parintii tai
4.Plati online se fac introducand datele de pe card si datele tale personale
5.Si poti scoate bani de la bancomat cu cardul.

| FIRSTfUK explică (pentru Stef45):

Un raspuns foarte bun dar am intrebat mai exact Cum la 3. Si ai vreo recomandare in legatura cu banca la care sa fac card?

| Stef45 a răspuns (pentru FIRSTfUK):

Prin depunere la banca sau transfer online.
Eu am la Bt si la Raiffesen bank si sunt multumit.

| FIRSTfUK explică (pentru Stef45):

Multumesc de ajutor. Sunt utile raspunsurile tale.

| Stef45 a răspuns (pentru FIRSTfUK):

Cu mare placere!