| Narcis2007 a întrebat:

De exemplu daca am niste actiuni de 100 lei si firma respectiva are profit de 30% eu primesc 30 de lei?
sau cum se calculeaza cat primesc de pe urma actiunilor?

3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Calculul primar este corect. Dar depinde de politica manageriala a firmei, care poate hotari ca profitul se poate reinvesti pentru un posibil profit mai mare in anii urmatori. Oricum, adunarea generala a a actionarilor hatareste ce se va intampla cu profitul. Adica, va fi reinvestit, va fi platit sub forma de dividende actionarilor etc. Esti actionar majoritar? Ma indoiesc, avand in vedere suta aia de lei. Deci altii vor lua decizii in numele tau.

| emmyl a răspuns:

Se face o sedință și se stabilește cât din profit se reinvestește, cât se păstrează în contul din bancă și cât se dă la acționari (sigur nu primești tot profitul).
http://www.sifm.ro/raportari/trimestriale/T1_2013/0.pdf

| lonewulf a răspuns:

Depinde cu actiunile alea de 100 de lei cat ai cumparat tu din firma. Poti cumpara 50%, 10%, sau 0.1%

Daca cu 100 de RON ai cumparat 1% din actiunile firmei, vei avea dreptul la 1% din profitul firmei. Nu exista profit de 30%. Exista rata a profitului de 30%.E o diferenta.