| Snowstormm a întrebat:

Sunt curios daca cei care lucreaza la firme private primesc pensie. Adica un director de firma privata(care a infiintat firma, o conduce si are un profit decent) cat va primi pensie? Stiu ca nu se poate spune suma exacta, dar cum se calculeaza aceasta? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Va primi o pensie numai daca el, ca patron, incheie un contract de asigurare cu Casa de pensii.Contractul de asigurare presupune plata lunara a unui procent de 33, 1% din venitul declarat in contract. Poate declara un venit minim de 778 lei, in care caz pensia de batranete va fi foarte mica, sau poate declara un venit mai mare( de maxim 11 115 lei), plateste lunar mai mult iar la batranete va avea o pensie mai mare.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este in functie de salariul pe care si-l plateste (pentru ca pensia se calculeaza in functie de cat ai contribuit la fondul de pensii, iar contributia este un procent din salariu). Profitul nu este supus taxarii catre fondul de pensii, deci nu conteaza

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare patron de firma, daca il intereseaza viitorul trebuie sa contribuie la un fond de pensii, fie el cel de la stat fie cel privat