| Caty2000 a întrebat:

De la cati ani are dreptul un minor sa lucreze (part-time)? Cum poti castiga bani de buzunar(vanzarea lucrurilor hand-made etc.)?

Răspuns Câştigător
| an0therkid a răspuns:

Pai la 16 ani cu acordul parintilor si s-ar putea sa ti se taie alocatia daca ai contract
eu am incercat cu impartirea fluturasilor dar mi-au cerut aprobarea parintilor si ai mei au zis (citez):"sa nu te prind ca muncesti!, ai timp destul dupa ce termini studiile!"

| BiuL a răspuns (pentru an0therkid):

Nu. Conform Codului Muncii, au nevoie de acordul parintilor/tutorelui legal doar minorii intre 15 si 16 ani. De la 16 ani mai este necesar acordul parintilor.

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

De la vârsta de 15 ani.

| an0therkid a răspuns (pentru OnuOnulică):

Serios? si... ai nevoie de parinti?

| BiuL a răspuns:

De la 16 ani. (15 cu acordul scris al parintilor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

16 ani si cu acordul parintilor.Mult succes.