| AntreprenorRicardo a întrebat:

De o perioada cumpăr produse de pe Shein și le vand la noi in tara. Sunt luni in care vand de 1500 de lei pe persoana fizica. Ce se poate intampla concret daca m-ar descoperi ANAF-UL?
Ma va amenda (in jur de ce suma)?
Cum ar fi cel mai bine sa le pun la curier sa nu fie suspect(ramburs sau bancar) cate colete ar fi recomandat sa pun pe zi? Ma ajuta daca o mai trimit pe mama din cand in cand sa mai puna un colet?
Dacă mă puteti ajuta voi fi recunoscător.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a nu declara veniturile obtinute si a nu plati impozitul sunt infractiuni de evaziune fiscala si poti fi condamnat penal, ce pedeapsa ai primi depinde de instantele de judecata.
De asemenea vei fi obligat sa platesti impozitul si penalitati de intarziere.
Te sfatuiesc sa nu faci asemenea fapte.

| MihaelaDart a răspuns:

Pentru linistea ta, deschide un PFA (persoana fizica autorizata), asta sa nu ai probleme de la clientela care si acestea pot face plangere in cazul in care nu le convine ceva si nu est de acord cu restituirea banilor sau alte cauze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numește evaziune fiscală daca faci asta luna de luna constant și e o faptă penală.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

ANAF va studia de cât timp îi trișezi, îți va imputa suma totală plus amenda.

| AntreprenorRicardo explică (pentru sadrian46):

Buna ziua! Cum pot ei dovedi provenienta baniilor?

| sadrian46 a răspuns (pentru AntreprenorRicardo):

Cum primești banii, de acolo de unde îi primești? Îți trimite cineva bancnote în plic? Nu, ei ajung într-un circuit bancar și în final într-o bancă din România, într-un cont bancar pe numele tău, dacă nu îi cheltui în Dubai. După ce ajung într-o bancă din România, sunt ai tăi, poți să îi scoți. Dar când au ajuns, în documentul tranzacției, în extrasul de cont, în contabilitatea contului tău în bancă, se vede de unde au venit. Așa că ei nu trebuie să dovedească proveniența ca să îți ceară impozit pe ei.
Mai poți să îi primești în Paypal și de acolo să plătești direct în străinătate produse și servicii, astfel să nu intre într-un circuit bancar din România. Atunci e mai greu de dovedit.
Sunt milioane care fac evaziune fiscală. În general ei se ocupă de cei de la care pot să scoată sume mari. Dar dacă calci legea, îți asumi acest risc, să te impoziteze brusc pe ani în urmă.

| AntreprenorRicardo explică (pentru sadrian46):

Deci firmele de curierat nu sunt mana in mana cu anaful?( sa le trimita evidenta si chestii ) Pot cere sa-mi vina banii cash de pe comenzi m, ar fi mai bine? E ok daca platesc impozit pe venit la sf anului?

| sadrian46 a răspuns (pentru AntreprenorRicardo):

1. Nu, nu au această obligație. 2. Dacă vinzi în țară, poți cu bani cash de exemplu ramburs prin poștă. 3. În ianuarie faci o declarație de venit pe proprie răspundere referitor la anul trecut. Există formular la circa financiară.

| relian a răspuns:

Vinzi unde,sau cum anume? Websiteurile de vinzari,daca legal nu pot impune texe,atunci nu are nimeni ce sa iti faca.

Cum era pana acu citiva ani Ebay sau Amazon,toti care vindeau acolo nu plateau taxe catre stat,plateau taxa ca vindeau pe acel website si aia era tot.a
Apoi guvernu cand vazu ca se invirt bani destui de multi acolo,gata au bagat taxe, niste jegosi, ma refer la guvernanti.

In RO nu stiu olex ala cum este, dar daca guvernul nu-i obliga sa ia taxe, atunci toti banii obtinuti is ai tai, nu are nimeni ceti face.

Dar nu stiu tu unde anume vinzi sau ce metoda folosesti.Normnal ar trebuie ca orice om sa declare si banii care ii face cash,dar declari daca vrei, ori cit vrei, nimeni nu te poate controla citi banio cash ai facut tu.
Vad tu spui de colete de maicata ca o trimiti, deci tu vinzi catre client fara sa folosesti pe nimeni.
Daca e asa toti banii is ai tai, nu are ceti face ANAF ce spui pentru ca trebuie dovezi, iar dovezi nu au.Dovezi scrise,bonuri chestii,ori tu sa declari,dar nu esti tu prost sa declari ceva laughing

Unde se mai gfac bani fara sa fie taxati? Pe Marketplace Facebook,acolo la fel,platesti taxa doara daca faci tranzactia printr-o banca ceva,paypal,dar aia e taxa de tranzactie,dar taxe pe acel venit nu platesti,cel putin pana acum FB nu a fost liuat in vizor.

Vorbesc aici de americani,unde mai toate is monitorizate,puse pe calcuylkator si ar putea sa te afle,ori sa vada ce si cum.
In RO nu au aia nimic sistem pus la pct sa centralizeze ceva.

Dar banui ca pe Facebook deocamdata nu se circula asa mult banet ca sa inceapa aia sa bage taxe pe venit.

Deci tu daca vinzi genul asta,dai anunt pe Facebook, apoi clientu vine, ii dai unde sa puna banu, el iti da adresa unde sai trimiti, sau de folosesti un curier, stai linistit ca nu iti pot face ANAF nimic.Nu te poate amenda ca nu au o baza legala,amenzile se dau daca exista o lege pentru asa ceva,in sensul ala.

Asa vimne careva si spune vai ai comis o ilegalitate,sau ai vindut lu X nu stiu ce,asa si daca nu exoista lege sa zica clar ca trebuie sa platesti ceva,aia nu au in ce baza sa iti dea amanda,,sau ce spune careva pe aici penal,fugi de aici.

Asa daca e si cand vinzi o masina,unde vorba aia is bani multi nu? Deci vinzi o masina cuiva,aia is bani,de ce nu vine nimeni dupa tine sa te ia la rost ca nu ai platit taxe la banii aia? Pt ca este un venit si cand vinzi o masina,exact ca si la casa.Dar uite ca de vinzi casa, te taxeaza, dar cand vinzi masina nu laughing

Asa si tu trimiti colete, este fix problema ta, poate ca tu gtrimiti colete unor saraci, faci opera de caritate laughing te doare la basca

| AntreprenorRicardo explică (pentru relian):

Buna ziua! Am o pagina de Instagram care merge destul de bine. Dar ma gandesc ca la sume asa mici ( 200 300 lei pe zi n are nimic)+ am vreo 2 3 zile de vanzari in care dau sold out si dupa astept 2 saptamani dupa stoc nou. Am 16 ani. Am auzit ca daca ai profit sub 50k euro iti trimite doar avertizare si nu e nimic periculos

| relian a răspuns (pentru AntreprenorRicardo):

Nu cunosc ce este acolo pe Instagram,dar daca aia nu iti iau taxe pe venit,atunci iti vezi de treaba, asa cum am spus.

Ascula ce zic eu, aici in America nimeni nu se jiaca cu Fiscu cu ARS cum zic astia, deci pe aici te pot vedea aia oriunde, dar cum am zis pe Facebook nu se ia nimeni de tine daca vinzi ceva, nu te pune la taxe.Toata lumea poate vedea ce ai vindut,cu cit ai vindut si etc.
Dar daca nu este o lege acolo clara sa zica gata de azi taxam venitu,nu are cine iti face nici Hristos,asa cum am zis.

Tu faci cum vrei,,cum crezi. Daca tu crezi ca aia care vind pe Facebook la Marketplace platesc ceva cuiva te inseli. Iara daca crezi ca vine cineva dupa ei,la fel te inseli.
Pe Facebook sau Instagram,daca este pagina speciala facuta pe vinzari/cumparari si acolo nu te taxeaza nimeni pentru venitu cel iei,atunci ura si la gara.
Nu este obligatia ta sa te duci altundeva sa stiu si eu sa intrebi,frate ce trebuie sa fac,nu,asta este obligatia acelui loc unde se fac vinzari sa te instinteze, sa spuna, ori sa te taxeze pentru venit.

Uite un exemplu, ai un PC si il vinzi la Instagram [pe Facebook, asa si mai departe tu crezi ca trebuie sa declari undeva banii aia? Nui declari nicaeri, nu declara nimeni nimic.

Hai sa luam cazu ca ar trebuie sa declari.Pai daca vine careva dupa tine,tu le spui simplu : Pe webistele ala nu spune nimic despre taxe,ca de ar fi spus,as fi platrit normal ca toti ceilanti.
Deci Anaf rahat prajit nu are ceti face.

Cum am zis ca se intampla pe Ebay si Amazon,vinzi,sau cumperi deja platesti taxe,s-au bagat taxe acolo, inainte nu erau, Si eu am vindut chestii pe ebay, am cumpatrat balamuc, dar nu am platit absolut nici o taxa, decat acu de vrero 3-4 ani cred s-a bagat asta cu taxele.

Sa vina ANAF ce zic unia, tu trebuie sa stai pe pozitia ta.Cind ai un job ok ce faci? Te duci tu sa intrebi ceva? Nu,e datoria acelei companii sa iti dea foaie cu venitu si sa iti zica ca trebuie sa faci taxe.

Nu ma duc eu asa de la mine,ca is eu mare moralist sa intreb. Daca vine careva,asa le spui,nu ai stiut,acolo unde vinzi tu aia nu au spus nimic.

Te duci la piata si vinzi ceva,daca nu vine nimeni sa te taxeze,iti vezi de treaba laughing
In RO iti zic eu,nu merita sa fii cinstit,pentru ca nu este nimeni cinstit,pentru ca guvernantii fura la greu,pentru ca guvernantii nu iti asigura conditii de trai,joburi etc,atita timp cit aia nu-s curiosi de tine,de mine,tu de ce ai fi curios sa platesti ceva?
Sa aibe aia de unde fura,tilharii aia.Fa cum crezi,pooti sa intrebi la ANAF sau care se ocupa cu taxele in RO,le scrii ori suni,sau daca au locatie,mergi acolo si intreaba.

Dar nu le spui ce faci tu,spui ca vrei sa te informezi pentru cineva din familie,intrebi,uite eu vind pe Olex una alta,vind pe Facebook, pe Instagram, trebuie sa declar ceva, s, au care este procedura?

Aia or sa iti spuna ce zice legea, aqpoi tu faci cum crezi.