| Christianenache a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare legata de anaf. Doresc sa trimit 2 colete in tara prin curier cu ramburs 120 de lei fiecare. Problema este ca unui prieten care a trimit doar un colet a primit ceva scrisoare legata de acei bani de pe urma coletului.
Unde pot declara aceste 2 colete ca sa nu am probleme cu anaful si in ce consta aceasta.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu mai vinzi alte lucruri de acelasi fel si repetitiv nu trebuie sa declari nimic si ANAF nu va avea nici o treaba cu tine.
Probabil ca prietenul tau a mai vandut si de aceea a primit instiintarea de la ANAF.
ANAF are treaba doar cu persoanele fizice care fac comert fara a avea calitatea de comerciant (firma sau autorizare), nu declara veniturile obtinute si nu platesc impozitul pe venit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, anaful ia la puricat pe cei care fac comert prin curier si primesc ramburs. Insa daca trimiti 2 colete nu cred ca va avea anaf vreo treaba cu tine.

| Christianenache explică (pentru suntserios):

Asa am zis si eu, am trimis doar un colet pana acum si nu am primit nimic, dar prietenul meu de la un colet l a luat

| suntserios a răspuns (pentru Christianenache):

Ma indoiesc ca de la un colet i-a trimis hartia.

| Christianenache explică (pentru suntserios):

Asa ma intrebam si eu, dar totusi i-a trimis

| Christianenache explică (pentru suntserios):

Oare daca vand prin olx se mai baga anaful?

| suntserios a răspuns (pentru Christianenache):

Absolut. Banii ajung la tine.

Vezi ca anaful trimite pe ultimii 5 ani somatiile astea.
Deci daca prietenul tau a trimit un colet in ultima perioada conteaza ce a trimis si din 2017 pana acum

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A primit ceva scrisoare legata de acei bani de pe urma coletului.
Ce scrisoare a primit? Ce înseamnă -bani de pe urma coletului?

| Christianenache explică (pentru sadrian46):

Da legata de provenienta banilor. Nu stiu prea multe detalii caci nu am vazut scrisoarea fizic

| sadrian46 a răspuns (pentru Christianenache):

Adică l-a întrebat ANAF de unde are el 120 de lei?

| Christianenache explică (pentru sadrian46):

Da.

| sadrian46 a răspuns (pentru Christianenache):

Și el nu a răspuns? Deci ANAF nu cu tine are treabă.

| Christianenache explică (pentru sadrian46):

Pai da, nu cu mine are treaba dar imi e sa nu ma ia si pe mine

| sadrian46 a răspuns (pentru Christianenache):

Să nu îți fie, că nu te ia.

| Christianenache explică (pentru sadrian46):

Si daca ma ia inseamna ca doar trebuie sa completez declaratia de venit sau primesc ceva amenzi?

| sadrian46 a răspuns (pentru Christianenache):

ANAF are ca sarcină să încazeze bani de la cei ce nu plătesc impozitul pe venit, nu să se joace cu tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca multi oameni vand diverse pe internet si nu declara nimic. Daca din asta traiesti lunar, sau ma rog, ai un venit relativ stabil, poti depune declaratia unica anuala si ti se trage 10% din suma castigata.In cazul tau crezi ca Anaf plange dupa 12 lei? Clar nu.Prietenul tau are o mica afacere? Mi-e greu sa cred ca a primit asa din senin scrisoarea.

| Christianenache explică (pentru dullcat):

Deci eu pot da coletele, dar sa completez apoi declaratia unica?

| dullcat a răspuns (pentru Christianenache):

Nu.Declaratia aia o poti completa cand ai venit lunar relativ stabil, nu cand castigi 100 de lei pe luna.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Corect,dar in practica se mai fac si tipul acesta de erori sa le zicem, ca pe unii ii someaza pentru 200 de lei iar altii au mini afaceri pe net din care castiga lejer 50.000 de euro pe an (doar din evaziune) si nu ii intreba nimeni de sanatate.
Odata ce nu avem legi corecte si mai ales corect aplicate cu punct si virgula, cu oameni seriosi si competenti sa le aplice...da orice este posibil.

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Si asta e drept...Atunci poti spune ca totul se rezuma la noroc.laughing

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Pai cam tot universul se invarte intr-o loterie, fie ca o numim haos sau sansa, nu degeaba cunosc oameni mai naivi ca mine dar cu o situatie mult mai buna nu? happy