| Florian80 a întrebat:

Am cateva lucruri de vandut si le-am postat pe olx.Voi daca le vand in tara si expediez(posta sau curier) cu plata ramburs, imi vine ceva "scrisorica de amor" de la anaf ca am de plata ceva la sfarsit de an? Ms

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

A fost o chestie care nu am inteles cum s-a rezolvat, pe scurt un idiot/a a propus in Parlament sa fie luati in evidenta cei care cumpara in mediul online, problema cu care nu am fost de acord si am spus si in acel moment pe TPU, pentru simplul fapt ca vanzatorul ar trebui sa fie cel luat in evidenta si nu cumparatorul, de ce? pentru ca cumparatorul nu poate face evaziune fiscala taaaa
Evident ca m-am referit la vanzatorii neinregistrati ca si comercianti, adica nu societatile comerciale care vand in online.

In orice caz, eu vand si cumpar de ceva vreme, nu am avut probleme, pe persoana fizica vorba lui Vanghelie.

Cat despre vanzarile pe olx, stiu ca tot legea spune (probabil debitata de acelasi inapt din Parlament) vine urmatoarea propunere legislativa care spune ca vor fi/sunt luate in evidenta de catre ANAF persoanele fizice care au vanzari incepand cu 100.000 de euro pe an (sau echivalentul in lei); niste idioti care nu fac decat sa incurajeze evaziunea, adica daca ne asociem 4 persoane si vindem fiecare produse de cate 99.000 de euro numai facem evaziune, daca unul din noi vinde de 100.000-400.000 de euro si nu este inregistrat ca si comerciant atunci face evaziune
Dovada ca legiuitorul roman nu a trecut nici macar proba minimului IQ, ce sa mai ceri de moralitate si altele

In cazul tau, nu mi-as face nicio grija, nu se intampla absolut nimic.

Nimic din acestea nu vor fi aplicate atata timp cat unii fac trai din evaziune, sunt atatia daca va uitati care vand haine fake pe olx la preturi destul de mari, persoane fizice care detin stocuri de cel putin 50.000 de euro sau mai mult in orice moment
Si cate si mai cate afaceri dubioase exista pe net
Parcuri auto mari din Bucuresti si din tara care sunt detinute de rude si apropiati ai unor parlamentari, multe masini de lux SH se vand pe persoana fizica si nu pe societate cum ar fi normal, si noi ne asteptam sa inceteze bisnita in Romania? tara in care s-au imbogatit toti bisnitarii incepand cu 1990winking
Daca iei miliardarii in euro din Romania, unul nu avea parinti cu bani, unchi matusi bogati, si niciunul nu a inventat ceva din care sa faca bani inainte de 90'
Vorbim fie de Tiriac, fie de fratii "Dedeman", fie de cine vreti voi, toti din tunuri, manarii si evaziune s-au imbogatit
Si nemernicii astia vor sa loveasca in cine cu legile lor? in cei care isi vand telefonul sa isi plateasca intretinerea din acei bani?

| Florian80 explică (pentru Simpatic):

Tocmai de asta imi e frica! Eu neavand "rude la Ierusalim" imi e sa nu ma gaseasca pe mine 'acarul paun" ca imi vand un amarat de tel pe net etc...si ca fac. evaziune fiscala ca primesc ramburs 350 ron.

| Simpatic a răspuns (pentru Florian80):

Nu se intampla nimic.
Ce as face insa daca as avea fobie de anaf? as vinde doar local, fara ramburs si curier implicat, e mai safe din multe alte puncte de vedere, unul dintre ele ar fi ca nu as lua teapa, sunt atat de multi fraieri care te pun sa le trimiti la o adresa un colet si nu il ridica niciodata!
In rest stai chill, nu te va lua nimeni in vizior pentru 350 sau 500 sau 5000 de lei chiar

| Florian80 explică (pentru Simpatic):

Asta deja am inceput sa fac dar mai sunt unii care tin ca orbul de gard sa le trimit doar cu plata ramburs si pe multi.i am refuzat pentru chestia cu anaf.

| Simpatic a răspuns (pentru Florian80):

Stiu cum e, practic cand vinzi doar local chiar daca e un judet mare, aria de acoperire a potentialilor clienti se reduce simtitor.
Dar nu avea grija exista cumparator pentru aproape orice obiect.
Daca nu ar fi asa, atunci nu s-ar mai vinde masinile vechi mana a 5-a nu? ei bine se vand si inca cat de multe.
Pe acelasi principiu se vand bine si electronicele, dar acolo sunt conditionate de pret si de modele cat mai noi, ca romanul asa e vrea ieftin si bun, chiar daca asta nu exista.

| Florian80 explică (pentru Simpatic):

Asta asa e.ms frumos pentru toate raspunsurile.

| Simpatic a răspuns (pentru Florian80):

Cu placere

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, că nu are timp de tine.

| relian a răspuns:

Sint 2 chestii diferite.
TVA si taxe pe venituri.TVA daca legea nu spune, daca nu s-au bagat pe acele websiteuri, atunci nu se platesc ca nu is legiferate.

Cineva vorbeste pe aici ca nu stiu ce parlamentar a propus nu stiu ce chestii. POte asta o fi propus, o fi vazut prin America, aici deja de ceva ani s-au bagat pe ebay si amazon tva, deci atit vinzatorul cit si cumparatorul plateste tva.

Pe FB nu-i bagat inca.Pe olex la voi acolo nici atit.Deci nu se percepe tva.

Cealanta chestie ce spui tu, sa te trezesti cu scrisorica acasa, aia se refera la taxarea veiturilor, care n-are a face cu TVA unui produs.
Orice om trebuie sa delcare la sf anului sau cand se fac acele taxe ce venuturi au facut si i se opreste bani.

Acum anaf cxe zici tu, daca tu ai vinde f mult si ai face bani multi online, apoi nu declari nimic, poayte sa vina si sa te ia la rost.

Cind vinzi ceva sa zic in tirg, acolo nu are nici o dovada, anaf ce ai vindut cu cit si cui.
Dar online ramin acolo acele tranzactii, iar daca ei vor sa te ia la rost te poate lua.
dar banui cas ceva sume de la care se ia in calcul acele taxe pe venit.
Legea spune ca orice persoana care face un venit, ca provine de la un job, salar, sau bani cash, trebuiesc declarati.

Omu daca are moralitate declara tot ce face, asta daca traieste intr-o tara unde guvernatii is cinstiti si ajuta oamenii.
Acolo unde conduc numa tilhari, asa cum e cazul RO, pai ce esti prost sa declari ceva ce ai facut cash laughing

Bine nici nu poti declara nimic, pentru ca ai o activitate vizibila, chiar de esti in mediul online, acolo asa apare ca tu ai vindut ceva, nu poti veni sa spui ca nu-i adevarat.
Faptul ca ei nu stiu citi bani ai facut, aia e alta poveste, dar tu cand esti, sau vinzi vizibil, atunci declari ceva la venituri, cit te lasa inima laughing

Cam asa stau luxcrurile. Easte ceva asemanator ca si la taxiuri.Uni oameni dau cash, sau asa se procedeaza, iar statu nu are controil asupra ta la banii aia, tu nu dai bon, taximetristu trebuie sa declare ceva, nu are cum sa zica, nu am facut vere nimic laughing dar delcara o suma care crede el, sa nu bata la ochi, sa fie stiu si eu pus sub urmarire.

Bine tu nu ai societate ca un taximentristm, dar tot ai o activitate chiar daca este online, cum am spus alea ramain acolo, acele tranzactii ce le faci, ANAF daca vor poate avea acces, dar cum am zis nu se baga aia la sume de asta micute.

| goguPatent a răspuns:

Depinde despre ce e vorba. Daca vinzi cateva lucruri prin casa e o chestie, daca faci comert e alta chestie. Se prind ei care e cazul.