| Sporea_Danutzu_1977 a întrebat:

Deci, am o casa langa drum si m-am gandit s o vand, eu am masurat tot terenul ingradit (pe langa mine sunt alte case) si din cate am masurat vine aproximativ 11 pe 23 ceea ce vine cam 253 de metri patrati, problema e ca pe contractul de vanzare cumparare scrie ca sunt 800 de metri pătrați, m-am gandit si ca drumul ar fi putut fi onstruit pe terenul meu, insa si asa, tot nu se aduna la 800 metri patrati, se poate ca vecinii sa fi construit pe terenul meu? Si daca da, credeti c as putea sa vad si terenul acela?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai și tu o intabulare?

| Sistemulxxl a răspuns:

Bineinteles ca nu ai facut cadastru. Ai luat plasa.

| Sporea_Danutzu_1977 explică (pentru Sistemulxxl):

Cum adica

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Sporea_Danutzu_1977):

Pur si simplu. Daca faceai cadastru si intabulare nu aveasi cum sa ai in acte 800 mp iar pe teren 253 mp. Nu aveai cum.

| Sporea_Danutzu_1977 explică (pentru Sistemulxxl):

Vreau sa zic ca gen pe contractul de vanzare cumparare am 800 mp, casa am primit o mostenire si acum voiam s o vand si deja am inceput sa fac intabulare si cadastru, dar la primarie mi au spus ca poate dura si un an

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Sporea_Danutzu_1977):

Dureaza o luna daca ai actele in regula.