| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Este vreo diferență între primirea unei case cu titlu de donație față de contractul de vânzare-cumpărare?
Și care ar fi mai avantajoasa dintre cele două? Mă refer la banii dați pentru acte.
Că idee, este vorba de o casa la tara costul ei fiind in jur de 50-60000 euro, iar terenul in jur de 2000mp.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este diferenta, dar nu pentru banii dati pe acte la notar, acestia sunt aceiasi (onorariul notarial TVA la acesta si taxa de intabulare).
Diferenta este ca la contractul de vanzare-cumparare platesti si pretul cumpararii iar donatia, de regula, este gratuita, doar donatia cu sarcini nu este gratuita.

| CravataAlbastra a răspuns:

Sunt diferente! In primul rand titlu de donatie se poate retrage oricand, adica: daca cineva iti da ceva cu titlu de donatie si se razgandeste iti poate lua obiectul inapoi, astfel deposedandu-te de obiect. In schimb contractul de vanzare cumparare este sigur si nu se poate anula sa zic asa. De asemenea acesta se poate infaptui cu o suma de bani fictiva. Sa nu platesti de fapt bani pentru acea casa, daca ti o da mama tata etc. : )

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru CravataAlbastra):

Ok,deci,recomandat este sa fac act de vânzare-cumpărare. Ai idee cam cat costa alcătuirea actelor(aproximativ) în situația mea?(n-am mai avut de-a-face până acum că astfel de lucruri și as dori să-mi fac o idee) pe net am văzut că undeva peste 2500 lei, dar parca mi se pare cam mult

| sierra1 a răspuns (pentru CravataAlbastra):

"| CravataAlbastra: daca cineva iti da ceva cu titlu de donatie si se razgandeste..."

nu echiar așa ci doar dacă nu își respectă angajamentele pe care și le-a asumat, în fața notarului, angajamente inserate în conținutul contractului

| sierra1 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Ai banii? trebuie să faci transfer bancar!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

2500 lei ii ieftin pentru niste acte de vanzare-cumparare, totusi nu ma pricep la preturi... dar din ce am auzit, actele alea pot fi mai scumpe de atat

| CravataAlbastra a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Numai stiu preturile actuale, cel mai bine te interesezi la mai multi notari pentru a gasi cel mai bun pret

| CravataAlbastra a răspuns (pentru sierra1):

Nu ne intelegem.
poate nu am eu termeni academici dar stiu ce zic, tu te teferi la altceva