| fantomel10 a întrebat:

Cum trebuie sa procedez daca vreau sa devin unic importator al unei firme internationale de haine in Romania? ce tip de firma este mai avanjatoasa?

Răspuns Câştigător
| RazvanFlorea1993 a răspuns:

În România, cel mai avantajos ar fi să imporți haine ieftine, dar în același timp, de calitate, cum ar fi (nu vreau să le fac publicitate) cele de la KAYA.
Poți începe deocamdată cu un mic PFA de câteva sute de lei profit și un angajat, cel mult 2.
Apoi, te poți extinde puțin câte puțin, cauți să închei contract cu mai multe firme și poți înființa un SRL.
Ar trebui să ai o investiție inițială cam de 10.000 de euro și un spațiu unde să le vinzi.
În ce oraș locuiești?

| fantomel10 explică (pentru RazvanFlorea1993):

Eu vreau sa import o singura firma, care cred eu as putea sa o vand foarte bine. locuiesc in azuga, (30 de km de Brasov), orasul e mic.cunosc multa lumea din domeniul sportului si firma vinde articole sportive.ideea e ca eu nu stiu ce sa le spun lor initial.pentru ca nici nu as vrea sa imi fac dinainte o firma sau un pfa si apoi ei sa zica ca nu vor.mai intai trebuie sa am promisiunea lor si apoi sa dau drumul la treaba.ca si buget de inceput as fi dispus sa investesc vre o 2000 euro.sa nu fie gaura enorma in caz ca nu merge.multumesc pentru raspuns

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru fantomel10):

Din ce cauză nu vrei să imporți haine de toate felurile?
Articole sportive pentru iarnă, mă gândesc, nu?
Nu te baza numai pe alte firme. Poate alea dau faliment după o perioadă și tu ce faci, rămâi cu ochii în soare.
Nu e bine. Caută să vinzi cât mai multor cumpărători, indiferent dacă sunt persoane sau firme.

| fantomel10 explică (pentru RazvanFlorea1993):

Eu vreau sa creez un parteneriat intre mine si firma.nu e ca nu vreau sa aduc si alte haine.dar vreau expre sa aduc firma x.ma bazez pe ei.in urmatorii 10 ani sigur nu dau faliment.deci stau linistit.da articole de iarna.cat despre vanzare, da clar.caut sa vand peste tot.ideea e sa fiu eu unic importator, adica sa adic numai eu firma asta in romania.altcineva sa nu poata.asta nu stiu cum as putea face.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru fantomel10):

Gracias pentru fundă.
Nu cred că ai cum să fii singurul importator și în viitorul apropiat sau îndepărtat.
Dacă tu, vrei să imporți spre exemplu, îmbrăcăminte de la Bilcee, nu este garantat că vei rămâne singurul din România care importă această firmă.

| fantomel10 explică (pentru RazvanFlorea1993):

Pai este garantat daca ii oblig pe aia de la firma mama sa semneze contract cu mine.ca oricine vine din Romania la ei sa cumpere sa ii trimita la mine.dar asta e greu...asta nu stiu cum s o fac.cum sa i conving paia sa semnele laughing