| Paix a întrebat:

Dupa 3 zile de absente nemotivate, imi desface contractu de munca, concediere.
Intrebarea mea este daca ma afecteaza cu ceva in sensu cand voi merge alta parte sa ma angajez, daca ma afecteaza cu ceva etc.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, pot verifica in registrul electronic. Chiar daca cartile de munca nu mai exista fizic, informatiile din ele sunt accesibile intr-un registru electronic pe care angajatorul il poate consulta inainte de a te angaja.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea sa te afecteze. Nu cred ca vreun angajator doreste sa angajeze persoane indisciplinate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ori de cate ori vei merge sa te anhagezi, toata viata ta, cel care te angajeaza va vedea ca ai avut contractul de munca desfacut pentru absente nemotivate. El va decide daca vreau un angajat cu aceasta problema sau nu. Dar probabil dac va avea de ale intre tine si un angajat fara aceasta problema, il va alege pe celalalt, chiar daca ii da niste bani in plus la salariu.

| Paix explică (pentru Brigaela):

Dar Ei adica angajatorul de pot stie ei acest lucru, daca eu nu il mentionez la interviu!

| Paix explică (pentru Brigaela):

Daca ma indrept spre academie militara, subofiteri, maistri miliatri, soldat etc.
Trecutul ( concediad indisciplinar la ultimu loc de munca ) poate influenta cu ceva negativ pe cei de la MApn?

| Brigaela a răspuns (pentru Paix):

Nu stiu exact, dar banuiesc ca lucrurile functioneaza oarecum similar. Nimeni nu isi doreste subordonati indisciplinati. Probabil va fi greu sa iti gasesti loc de munca si acolo unde vei fi angajat vei fi privit, in primii 2-3 ani pana iti faci o reputatie, cu suspiciune

| Brigaela a răspuns (pentru Paix):

Da, pot verifica in registrul electronic. Chiar daca cartile de munca nu mai exista fizic, informatiile din ele sunt accesibile intr-un registru electronic pe care angajatorul il poate consulta inainte de a te angaja.

| CLCQ a răspuns:

Noul angajator poate nu priveste cu ochi buni desfacerea vechiului contract de munca prin absente nemotivate.