| anonim_4396 a întrebat:

Salutare din nou! Am o intrebare. Daca am fost dat afara de la locul de munca fara sa semnez ceva ( demisie / concediere ) cum se desface contractul de munca? Poate sa desfaca ( zic eu ) pentru absente nemotivate? Ieri am fost sunat si anuntat sa nu mai merg pentru ca "am fost dat afara". Nu am semnat nimic, nu am primit nimic si zicea ca este ancheta internta. Ce ancheta interna cu mine plecat? Nu trebuia sa fiu instintat printr-o hartie? Iar ancheta ( cum zic ei ) nu trebuia facuta atunci cand eram acolo? Daca se constata ca am gresit cu ceva ma sanctiona disciplinar nu asa. Corect? Ce se intampla mai departe?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Indiferent de motiv trebuiau sa-ti dea preaviz in functie de contract.
Eu zic sa consulti un avocat.S-ar putea sa castigi ceva banuti pe seama lor.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul individual de munca se desface printr-o decizie scrisa a conducerii.
Daca este vorba de abateri disciplinare, inclusiv absente nemotivate, trebuie sa se faca o cercetare administrativa, inclusiv prin convocarea si ascultarea ta.
Tu prezinta-te in continuare la munca, pentru a nu putea fi acuzat de absente nemotivate, daca nu le-ai facut inainte.
Daca nu se respecta procedura prevazuta de Codul muncii desfacerea CIM poate fi anulata, printr-o actiune in judecata.

| mihai69 a răspuns:

Probabil te-au înștiințat, dar dacă tu n-ai mai fost la servici, cum ai vrea să știi ce hârtii sau email-uri ai pe birou?
Iar dacă ți-au dat preaviz, indiferent dacă te mai duci sau nu, la data menționată în acel preaviz contractul de muncă oricum e încheiat și nu mai ai vreo obligație să mergi la muncă. Dar ar putea fi o problemă dacă ai preaviz, dar tu tot ai chiulit; înseamnă că nici pe ăla nu l-ai respectat.
Mai departe nu se întâmplă nimic; nu ai drept la șomaj, contractul de muncă fiind încheiat din vina ta exclusivă.
Nu de alta, dar chiulul (absențele nemotivate) au de obicei această consecință - e bine să ții minte pe viitor!

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Esti pe departe de la subiect. Nu am fost absent nemotovat. Cauta la mine in profil, in intrebarile mele. Am o alta intrebare, mai detaliata.