| JIJ a întrebat:

E ilegal sa vand un produs pe strada? de ce? desi platesc si TVA statului, sau cum pot sa fac sa fie legal, sa cer o autorizatie de la primarie pe care s-o platesc, e posibi?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Daca ai un PFA autorizat,mergi la Primarie si acolo vei capata toate informatiile.
In mare iti trebuiesc:cerere tip,copii document constituire agent economic,certificat autorizare punct lucru,autorizatie SANEPID,contract inchiriere cu Primaria a punctului de lucru,chitanta plata taxa legala.
Taxa, pentru punct lucru avizat de Primarie, ar fi cu, cred, cam10 roni/zi(nu sunt in situatia asta ca sa stiu sigur, dar cam asa am gasit pe net).
Cauta pe GOOGLE, mai multe detalii tastand cuvintele Primarie+acte+necesare+vanzator+ambulant

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi legala trebuie sa ai o firma sau o autorizatie. Si daca nu esti inregistrat ca platitor de TVA nu trebuie sa o platesti si nici n-o incasezi.

| neutrino a răspuns:

Orice produs se poate vinde numai in locuri special amenajate, specificate in autorizatie.

| pietrean a răspuns:

Da,este ilegal! Trebuie sa ai autorizatie de la Primarie, pentru un loc anume(trebuie spacificat in autorizatie), un anumit orar si un spatiu(cati metri)anume.Se plateste o taxa.Trebuie sa ai aviz de expeditie deoarece sediul PFA-ului, sau SC-ului, este la alta adresa, casa de marcaj fiscala.
Platesti TVA statului, dar statul vrea si impozit pe profit.

| JIJ explică (pentru pietrean):

Si cum fac rost de autorizatie si cat e taxa?

| pietrean a răspuns (pentru JIJ):

Daca ai un PFA autorizat,mergi la Primarie si acolo vei capata toate informatiile.
In mare iti trebuiesc:cerere tip,copii document constituire agent economic,certificat autorizare punct lucru,autorizatie SANEPID,contract inchiriere cu Primaria a punctului de lucru,chitanta plata taxa legala.
Taxa, pentru punct lucru avizat de Primarie, ar fi cu, cred, cam10 roni/zi(nu sunt in situatia asta ca sa stiu sigur, dar cam asa am gasit pe net).
Cauta pe GOOGLE, mai multe detalii tastand cuvintele Primarie+acte+necesare+vanzator+ambulant

| AlexandruTeodor a răspuns:

Da, este ilegal. Fiecare produs se poate vinde doar intr-un loc special amenajat. Nu te pui pe o bordura si incepi sa vinzi.

| madaaaaaaa a răspuns:

Da pentru a fi legal trebuie sa ai o autorizatie de la primarie in care specifica ce fel de produse vinzi

| Dermeidar a răspuns:

Da ceri doar autorizatie de la Primarie pentru comert stradal.