| SingleForOne a întrebat:

Dacă cumpăr un produs, îi fac câteva modificări, și vreau să-l vand la un preț puțin mai mare, este legal sau ilegal?

De exemplu, aș cumpăra caiete sau agende, personalizez coperta sau paginile într-un fel, apoi le vând mai departe la doritori.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cate vinzi. Se poate considera ilegal, respectiv sa fie infractiunile de exercitarea unei profesii fara autorizatie si evaziune fiscala daca venitul pe 1 an depaseste valoarea a 12 salarii minime pe tara.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal doar daca ai o firma sau obtii calitatea de PFA si platesti darile catre stat pentru veniturile ce le obtii.

| SingleForOne explică (pentru Ioandelasal):

Dacă le vând pe olx sau la prieteni și familie, se consideră tot ilegal (nefiind pfa sau firmă)?

| SingleForOne explică (pentru Ioandelasal):

Deci doar dacă depaseste, dar dacă nu depaseste, este ok, corect?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SingleForOne):

Daca nu depaseste nu este nici o problema.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SingleForOne):

Depinde cate vinzi. Se poate considera ilegal, respectiv sa fie infractiunile de exercitarea unei profesii fara autorizatie si evaziune fiscala daca venitul pe 1 an depaseste valoarea a 12 salarii minime pe tara.

| Lukasssz a răspuns:

E legal daca dai bon.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cand am inceput sa citesc intrebarea am crezut ca te referi la masini sau ceva de genul, nu la agende. Daca vinzi cateva agende nu se intampla nimic, ar trebui sa vinzi foarte multe ca sa se sesizeze anaf-ul. Si nu te supara ca iti spun dar ma indoiesc ca o sa-ti mearga afacerea, mai ales pe olx. Sau cel putin daca nu le platesti lor promovari. In trecut puneam anunturi pe olx si gaseam repede cumparatori. Acum am zeci de anunturi, de pe 2 conturi, cu lucruri noi si variate si am maxim 10 vizualizari la un anunt. Asta pentru ca olx a devenit o afacere in toata regula si trebuie sa le platesti lor sa iti promoveze anunturile si sa le vada lumea

| AnemonaP a răspuns:

Nu e ilegal. Tu îți cumperi materialele doar. În orice industrie se folosesc materiale, stai fara grija și spor la vândut.

Răspuns utilizator avertizat