| caipiroska a întrebat:

E normal ca, daca creste euro, sa iti ceara mai multi bani pentru unde ai stat cu chirie acum cateva luni? Cum ar veni, sa platesc diferenta retroactiv...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca plata chiriei se face in euro este normal sa iti creasca chiria sau sa iti scada, dar asta nu inseamna cumularea din lunile anterioare, citeste inca o data contractul sau mergi la o agentie imobiliara unde iti vor explica in cazul cand este ceva care nu intelegi

4 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu exista asa ceva! Depinde insa... daca ati facut acte de inchiriere tu ai citit bine ce ai semnat? mi se pare o problema interesanta cea semnalata de tine si nu mi se pare corect sa platesti retroactiv... e foarte ciudat(ceva specific Romaniei). Nu-ti face griji...sunt sigur ca totul se va rezolva!

| DenissaDeea a răspuns:

In probleme asta se confrunta fff.mule persone. daca in contratul de inchiriere e specificat pe un interval de mai multi ani plata se face la valoarea banului, atunci contractul trebuie respectat odata semnat. iar daca in contract nu specifica cresterea chiriei timp de mai multi ani nu are drept de scumpire, eventual se semneaza un nou contract, dupa expirarea contractului.nici mie nu mi se pare normal dar in ziua de azi proprietarul chiriei te stoarce de bani cat poate :daca contractul de inchiriere e facut inte proprietar si chirias sansele de rezolvat problema ta sunt ff. mici! daca contractul de inchiriere intre chirias si proprietar e facut prin notariat public sansele de reusita sunt de suta la suta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Exact asa am patit si eu... dar m-am scandalizat ca se poate gandi la asa ceva si si-a dat tipa seama ca nu si-a gasit persoana potrivita pentru astfel de afaceri. Spune-i si tu ca nu ti se pare corect lucrul acesta si veti ajunge cumva la un inteles.Sa te anunte din timp cand are chef sa mareasca chiria.Asa e corect.Bafta!

| raisabanea a răspuns:

Nu este normal. Asta numai daca nu este mentionat in contractul de inchiriere. Credeti ca daca euro ar fi scazut ar fi trebuit sa va dea restul el, proprietarul. Niste nesatui!