| aneisaod a întrebat:

E prima data cand trimit ceva prin posta si as vrea sa aflu cateva detalii.As putea sa trimit direct la posta destinatarului fara sa ii notez adresa si sa notez doar adresa de la posta? Numele de familie este obligatoriu? E o comuna mica si ma gandeac ca recunoaste coletul.Cat costa taxa?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In orasele mari poti trimite dupa nume la o casuta postala. In orasele mici si comune doar pe adresa exacta. Numele este obligatoriu. Poti sa scrii: "Popescu Gheorghe, Com. Sambateni, Jud. Tancabesti, Cod Postal 236455, sat Vioroaia. Deci singurul lucru ce-l poti omite este numarul casei.

| antimulte a răspuns:

Ca sa il trimit pe adresa postei din localitate, iti trebuie ca destinatarul sa aiba o casuta postala platita acolo, in care sa i se retina corespondenta si sa si-o ridice ocazional. Dar daca zici ca e comuna mica, ma indoiesc de asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, deoarece postasul nu poate sa ghiceasca pe cine sa anunte sa ridice pachetul.
Pe pachet se pune adresa completa a destinatarului, cu nume, strada, numar samd si evident adresa ta, a expeditorului, ca in caz in care este refuzat, pachetul sa-ti fie returnat.

| Paula2018 a răspuns:

Se poate trimite la oficiul postal din localitatea respectiva. E obligatorie adresa si numele cmplet al expeditorului, in cazul in care nu se ridica coletul in 10 zile se face retur. Pt o trimitete simpla o sa platiti vreo 5 lei, daca e ramburs sau volum mai mare va calculeaza pe kg.

| aneisaod explică (pentru Paula2018):

Adresa completa a casei sau a institutiei postale? in cazul in care nu ii stiu adresa locuintei merge si cea de la posta?