| ΞJustΞмэΞ a întrebat:

Vreau să trimit nişte scrisori prin poştă la nişte prieteni de prin ţară şi am câteva nelămuriri:

1. Există timbre pentru anumite judeţe neapărat sau sunt toate la fel? Cum cer la poştă? Timbre şi atât sau?
2. Unde se scrie adresa/numele destinatarului şi unde adresa/numele expeditorului? Iar timbrul unde pe plic îl lipesc?

Mulţumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceri direct la Poștă plic cu timbru.
Adresa ta o scrii la expeditor, la destinatar adresa persoanei unde vrei să ajungă scrisoarea.
Hai că te descurci.
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Timbrele sunt toate la fel. Spui localitatea unde trimiti si ti se va spune cate timbre trebuie sa pui si costul aferent.Adresa destinatarului se scrie pe fata plicului in dreapta iar a ta pe spatele plicului.Sus.Timbrele se lipesc pe fata plicului. Dreapta sus.