| gabriela a întrebat:

Economii in euro sau lei? Credite in euro sau lei? De ce?

Răspuns Câştigător
| marius5600 a răspuns:

Eu economisesc in aur. Tine minte ca orice moneda e supusa unor fluctuatii economice (ex:Europa & Grecia). Euro in raport cu aurul a scazut. Fi 5 minute inaintea celorlalti. Bafta

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Foarte greu de dat un raspuns corect, nici analistii economici nu sunt toti de acord. Tin minte ca Isarescu, guvernatorul BNR, recomanda o diversificare, tocmai pentru a diminua riscurile. De asemenea recomanda creditul in moneda in care esti platit.
Sunt de parere ca economiile sa fie in ambele monede si, daca se poate si in dolari SUA, iar creditul in moneda in care esti platit, dar numai daca esti nevoit sa il contractezi.

| ikram a răspuns:

Economii in euro, pentru ca leul se devalorizeaza. Credite mai bine nu, pentru ca iti creste rata de nu te vezi (si in lei si in euro).

Creditul trebuie facut cand chiar nu ai alta solutie, si trebuie facut exact pe suma de care ai nevoie, adica nu mai mult si pe cat mai putini ani.

mariana
| mariana a răspuns:

Pana ajungem si noi sa avem euro ca bancnota obligatorie cred ca, este mai bine sa economisim in lei, pentru ca dobanda este oricum mai mare si este bine daca stimulam moneda proprie, deoarece in lei ne sunt achitate si noua drepturile banesti. Daca schimbi lei in euro, todeauna ai de pierdut pentru ca platesti mai mult si cum nici euro nu s-a dovedit a fi foarte stabila, mai ales acum cand dolarul a inceput sa creasca, poti sa pierzi destul de mult si nu cred ca este cazul.
Dupa cum s-a vazut, cand intervine criza la nivel mondial, ajung in declin si cei ce au euro ori dolar pentru ca, aceste modalitati de schimb reprezinta economia si valoarea lor in aur, ori si America a tiparit o droaie de dolari fara acoperire si asa au ajuns la faliment si cei ce nu se asteptau la acest lucru.
Credite nu prea e bine sa iei decat daca nu ai incotro pentru ca platesti mai mult decat dublu inapoi si asa ajungi cu bugetul tau la "sapa de lemn". Devii sclavul bancii fie ca, ai recurs la lei ori la valuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Euro e la putere si leul e la saracie asta e tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depozite in lei, credite nu fac niciodata.

| Gentiana a răspuns:

Economii in euro.Credite,deasemenea.
Deoarece in viitorul apropiat leul se va scoate din comert, si vom intra si noi, ca toate celelalte tari, in bani Euro.
Si in plus, credite nu prea fiinda rata e mare.

| Floricel_Claudiu_Ionut_1985 a răspuns:

Economiile trebuie tinute in euro deoarece la noi inflatia este mai mare si puterea de cumparare a leu va scadea
In ceea ce privesc creditele cred ca cel mai bine ar fi sa faci un credit in moneda in care castigi veniturile.
Mai multe detalii vei gasi pe www.ofertacredit.ro