| AndreiMessi997 a întrebat:

Salut TPU! Cum este mai bine să strângem banii sa facem economii? Sa strangem in euro sau in lei? De ce?
Funda mare!

Răspuns Câştigător
| RainbowD a răspuns:

Salut. Depinde de mai mulți factori.
Dacă vrei să îi economisești prin depozite bancare, conturi de economii, etc din punctul meu de vedere e mai bine în lei din cât în euro. Comisioanele sunt mai mari în euro, dar depinde și de bănci. Cel mai bine ar fi să te interesezi.

Dar dacă vrei să îî economisești în mod clasic, sau cum se zice să îî pui sub saltea, poți să îi schimbi în euro.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fiecare strange in ce poate. Eu strâng in lire de cand am venit din Anglia.

| AlexandruAdy a răspuns (pentru darrio2007):

Eu nu cred că mai strangi ceva daca ai venit in țară?
Strangi datorii poate?

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Depinde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Se pot strange eu si nevasta mea suntem tineri avem un venit total de 5000 lei adunat 2 salarii cheltuim 4000 doar pe luna pentru facturi mancare si necesitati basic produse curățat sampon dar șamponul nu il luam in fiecare luna pasta de dinti dar facem economie la facturi nu dam apa la maxim etc si odata pe an cheltuim 4500 ca luam si haine

| Violleta2022 a răspuns:

Economiseste in euro sau dolar american, fiindca valorile lor nu se vor deprecia niciodata.

| Brizbriz a răspuns:

Aur, ala nu exista sa ii scada valoarea, orice ar fi

| OmBanal33 a răspuns:

Cel mai bine sa ii stringi in Aur, In timp valoare creste, sigur este mai greu sa faci asta, dar in timp este mult mai ok.