| AndreiMihaiLNM a întrebat:

in legatura cu un credit ipotecar prin programul prima casa, ce banca ati recomanda si ce alte sfaturi mai aveti? Am primit diferite sfaturi si de la angajati ai bancilor prieteni, dar as mai dori niste pareri. Am inteles ca ar fi convenabile Ing si Raiffeisen. Va multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti iei credit pe 20 ani, cu suma totala platita ti-ai putea construi lejer minim 3 asemenea case in cei 20 ani, fara sa fii periclitat sa le ia banca in caz de neplata.
Evident, acest lucru este posibil doar daca te gospodaresti bine cu banii: economisind si adunand in fiecare luna sumele ce le-ai plati bancii.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru Bula):

Vreau neaparat cu banca, deci aveti vreo idee care este cea mai convenabila?

| Bula a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Nu e suficient sa plateasca cineva in locul tau. Oricine poate muri oricand.
Trebuie sa prezinti garantii serioase sau - in caz de neplata - ti se ia casa si mai ramai si pe drumuri, cu datoria ramasa restanta.
Cunosc doua asemenea cazuri: au ramas si fara casa platita partial, dar a ramas si datorie de plata, fiindca la licitarea locuintei nu s-a acoperit intreaga datorie creditata + cheltuielile.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru Bula):

In continuare vreau sa aflu ce banca e mai convenabila, restul detaliilor le cunosc si nu sunt o problema. Multumesc.

| sonya a răspuns:

Buna,

Vad ca nimeni nu a facut precizarea: credit ipotecar sau credit prin programul prima casa? Sunt doua lucruri diferite. Cel ipotecar ai avansul mai mare, undeva la 15%, cat la cel pentru prima casa este undeva la 5%. La prima casa, statul garanteaza. Avantajul este ca e mai mic avansul, statul e un fel de girant.Dezavantajul este ca te poti trezi cu marirea ratei in functie de euroborul asta care a crescut mult in ultimul timp.

La ipotecar ai avans mai mare, dobanda un pic mai mare fata de prima casa, dar nu cu mult incat sa fie sesizabil.

Daca ar fi de ales, avand in vedere situatia economica, fie mai astepti, fie mergi pe ipotecar.

La amandoua creditele, te poti trezi fara casa daca nu iti platesti datoriile.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru sonya):

In continuare vreau sa aflu doar ce banca este mai convenabila, restul lucrurilor le stiu deja.

| sonya a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Banca este convenabila pentru tine, nu neaparat si pentru mine sau Bula. E in functie de oferta personalizata pe care o poti dobandi la ei. Noi de unde sa stim veniturile, avansul tau etc. Mergi la fiecare banca in parte si vezi care iti prezinta cea mai buna oferta pentru ceea ce ai tu nevoie. Pentru mine Cecul s-a pliat pe ce am vrut. Nu Transilvania sau Ing. Asa ca, inca o data, convenabil pentru mine, nu inseamna ca e si pentru tine. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti recomand Prima Casa. Ai interdictie la instrainare 5 ani si daca ai vreo problema si vrei sa vinzi apartamentul in perioada asta o sa fie delicat.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru anonim_4396):

Are cine sa plateasca ratele daca apar probleme, deci ai vreo idee de banci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Tocmai, ca nu se stie niciodata. Nu am intalnit, inca, pe cineva care sa-mi spuna, cu siguranta de 100%, ce se va intampla sau nu in urmatoarele 10 minute. Am oferit o alta perspectiva, din cele traite de mine. Alegerea, la final, este a ta. Cata vreme stii exact ce se va intampla sau nu. Prima Casa ramane, mereu, cea mai proasta alegere din perspectiva flexibilitatii, conditiilor si, mai ales, restrictiilor.