| Valyasdfg a întrebat:

Este cineva prin Spania la lucru? Vreau să plec și eu dincolo...

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eram dar am plecat, nu e asa bine sa traiesti in Spain omule. Sant neseriosi vara e caldura de 40º nu stiu sa se tina de cuvant. Alege alta tara.

| Violleta2022 a răspuns:

Contacteaza o firma de recrutare a fortei de munca, sa-ti gaseasca de munca acolo, ca sa nu te duci degeaba atata drum, ca-s bani aruncati pe apa sambetei.

| Valyasdfg explică (pentru Violleta2022):

De ce să vorbesc cu hoții ăia, când e plină țara cu oameni vor să plece? dau vreo 80 euro pe autocar și am plecat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Pentru ca risti sa dai 80 de euro si sa ajungi acolo, dar unde stai saptamanile sau lunile alea, pana iti gasesti de munca?
Ce mananci in toata perioada aia? Unde dormi?
Sunt sute de persoane ca tine, care ajung acolo, cheltuie tot ce au la ei, roaga apoi sa primeasca bani din tara ca sa aiba ce manca si unde dormi, dupa care se intorc acasa cu coada intre picioare si cu datorii imense.
Fa o chesti logica si normala.
Aplica legal si pleaca cu contract de munca!
Si nu mai pleca urechea la 2 prosti, care au impresia ca ii fura toti.

| Valyasdfg explică (pentru Violleta2022):

Păi și atunci alții cum ajung acolo? Că nimeni nu sta acum sa aplice la un job și să aștepte un răspuns vreo luna poate mai puțin, nu știu, am văzut multe anunțuri destul de serioase pe OLX, jobzz.ro, acum știți și vorba aia,nu riști nu câștigi,aia mă frământă foarte mult, sunt sigur că nu-s singurul ce nu-și vede viitorul in Romania, vreau și eu un viitor calumea, multi îmi zice că de ce nu-mi fac și eu o mica firma acolo, dar cine să vina la lucru, că.s plecați toți pe dincolo,, in Germania nu mă bag că e destul de grea limba, spaniola iți e mai apropiată, plus că e mai cald acolo, acum să vorbim despre transport nu-i chiar așa de scump, că vreo 80 euro e autocarul, dar când ajungi acolo ce faci, bine... chestia e că nu mergi singur că e plin autocarul cu români, și cred că pe noi tinerii străinătatea ne va face oameni pe picioarele noastre

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Alti au deja contacte acolo, care-i cheama si le ofera direct job, cazarea si asa mai departe.
Aia care pleaca cu traista in bat, fara sa aiba habar unde merg, au sansele cele mai mari sa vina imediat inapoi, pentru ca nu au bani sa stea acolo, sa-si caute de munca cu saptamanile fara sa aiba bani sa se intetina in timpul asta.
Nici un om cu capul pe umeri nu se arunca intr-un autocar sa plece in necunsocut, ca nu se gasesc joburi pe strada si nu te trage nimeni de maneca, sa-ti dea de munca sau mancare.
Ecident ca aia care trec prin asa ceva, nu se vor a lauda cu prostia facuta, de aceea nu auzi adevarul prea des.
Dar daca ai cap si ceva creier, apai foloseste-l!
Baiete, se vede ca nu ai mai fost vreodata intr-o tara straina si nu ai habar de faptul ca fiecare este pentru el acolo, nevrand sa ajute ca sa nu piarda el jobul respectiv.
Eu nu stiu cine va umple capul cu prostii de acest fel, dar esti departe de adevar.
Ma rog, pana nu ti se intampla tie, nu vrei sa crezi.

| Valyasdfg explică (pentru Violleta2022):

Oare de unde știi că nu mi s-a întâmplat... offff, am fost in alte țări dar a venit șoferul și m-a luat, mă refer la anunțurile astea in care zice că trebuie să vi tu pe autocar și te așteaptă cineva acolo