| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa plec dincolo si am un tratament pentru diabet de luat pe care nu il pot intrerupe si as vrea sa stiu daca se gasesc medicamente si dincolo cu acelasi numa sau ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa iei tratament pentru 2-3 luni cu tine, dar trebuie sa-l declari la vama.
Daca sta mai mult acolo, poti merge la medicul local din tara respectiva si iti prescriue ei medicatia.

Daca ai diabet de tip 2, sa stii ca este 100% reversibil si tot ce ai de facut este, sa te apuci serios de sport si sa nu mananci mai mult de 1000 calori pe zi ca sa dai jos tot surplusul de kilograme. Nu, nu glumesc!

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Dincolo are grija Jesus de tine.
Iti da vin facut de el fara zahar.

| Laura927 a răspuns:

Nu poti pleca fara insulina sau ce pastile iei tu nicaieri si mai ales afara din Ro! Nu ti se va da nici un tip de patila sau insulina afar din Romania fara prescriptie medicala din tara repectiva!
daca pleci vorbeste cu medicul tau despre tratament facut la distanta!

| Nuzicnume a răspuns:

Dincolo unde? In lumea de apoi?