| Ingognito a întrebat:

Este greu ca si spalator de vase? + ca trebuie sa fac curat in incinta restaurantului program 1 zi cu 1 zi si restaurantul tip fast food

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vorbim despre vase mici,atunci raspunsul meu este DA. Si spun asta pentru ca trebuie sa ai mereu grija sa nu spargi ceva. Ai spart, te-a taxat la salariu.
La vase mari e altceva. Oale mari din inox si intri jumatate in oala cand o speli laughing oricum, vase mari sau mici tot greu e. Am lucrat si eu in bucatarie si pe langa vase si curatenie, mai ajutam si bucatarii. Pregateam materia prima spre ex. Tot in ture lucram. O tura de 16 ore.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo,cu liceul de matematica informatica terminat poti face curs de calificare pentru operator CNC. Apoi te poti angaja usor intr-o fabrica, ai si salariu frumsel dar si muncesti. Ti-am urmarit un pic intrebarile si consider ca esti cam nehotarat. Tu cu liceul la info-mate si vrei sa lucrezi ca spalator vase? Pe bune? Mergi undeva unde sa te plateasca si bine. Ca si spalator nu esti deloc platit bine. Eu am 28 ani, abia acum im continui scoala gimnaziala pentru ca m-am saturat sa fac munca de jos, iar tu cu liceu terminat stai sa intrebi despre diferite domenii. Nu iti mai pierde timul.
Sincer, eu daca aveam eu diploma ta ma simteam norocos.

| Ingognito explică (pentru anonim_4396):

Pai nu sunt hotarat ca sa strang si eu ceva bani pana la vara sa intru la facultate da faza e ca incerc si eu sa gasesc ceva sa imi placa ca asa ma duceam direct la primul loc de munca si terminam cu totu si cu spalator la vase nu stiam cum e faza am vazut si eu ca e 1900 + bonusuri si nu suna rau da nu stiu daca este greu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ingognito):

1900 ron este ceva, dar vezi sa nu fie salariul brut. Apoi incepe si trage impozit, sanatate si ce mai e, iar in mana ramai cu praful. Partea buna atunci cand lucrezi in bucatarie este ca mananci bine. Niciodata nu pleci nemancat, iar eu cat am lucrat in bucatarie am servit niste feluri de mancare care, pe o nota de plata, ar fi trebuit sa lucrez inca 10 luni ca sa achit si ce am mancat laughing in fine, mancarea nu facea mai mult de 10-20 lei, dar fiind pret de restaurant... Doi la mana, clientul este servit la gramaj. Tu cum lucrezi direct cu bucatarii iti umple farfuria full. happy asta o parte buna dintre ele. Alta parte buna este ca stai mereu la caldura.
Partea proasta ca stai mult in umezeala ( cu picioarele ma refer ) si poti sa racesti. Ce sa zic? Pentru un ban in plus poti incerca. Dar mai intai intereseaza-te despre salariu. Vezi daca e salariul brut sau net ( in mana ). Acelasi lucru sa fie scris si pe CIM ( Contractul Individual de Munca ). Nu accepta munca la negru.

| Ingognito explică (pentru anonim_4396):

Pai primul lucru la un anunt este sa vad daca salariul este net daca nu apare sun si daca zice ca este brut inchid telefonul imediat rolling on the floor

| Tobias78 a răspuns:

1900 lei... venit brut = 1162 lei ...salariu net

| Miriamj a răspuns:

Si eu am lucrat, imposibil să nu spargi ceva. Sunt destul de scumpe farfuriile spre exemplu, eu am plătit 130 lei pentru două