| anonim_4396 a întrebat:

Este legal ca unui consultant financiar sa i se ceara inapoi banii primiti pe un contract pe care l-a incheiat cu un client, insa acesta renunta la el dupa 1 an din cauza lipsei banilor? exista o astfel de legislatie? Atunci compania ramane si cu banii ce i a depus clientul, pentru ca acesta nu i mai primeste inapoi, dar si cu comisionul consultantului ce a incheiat acest contract?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema ridicata de tine se rezolva in functie de prevederile contractuale, avand in vedere dispozitiile art. 969 si 970 Cod civil, conform carora contractele incheiate legal constituie legea partilor, se pot desfiinta pe cale amiabila si trebuie executate cu buna credinta.
Daca obligatiile consultantului au fost executate de acesta, corespunzator prevederilor contractuale, atunci nu mai poate fi obligat la restituirea sumelor primite pentru prestatiile sale., indiferent ce s-ar intampla cu contractul incheiat intre client si firma. Oricum, daca a fost un contract cu executare succesiva, atunci acesta poate fi desfiintat numai pentru viitor(rezilierea contractului), efectele produse anterior desfiintarii fiind valabile si desfiintarea nu are nici o influenta asupra lor. Doar daca n-au fost realizate obligatiile consultantului, atunci acesta ar trebui sa restituie banii primiti, deoarece ar fi o plata necuvenita, respectiv o imbogatire fara justa cauza. La fel se poate intampla si cu relatiile dintre client si firma. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un consultant financiar ar trebui sa se descurce si sa cunoasca ce are de facut... happy