| dannyadmin a întrebat:

imi cer din start scuze pentru deranj, insa daca tot va ocupati de economie as avea o intrebare. Doresc sa-mi deschit o mica afacere si anume un site pe care sa vand produse aduse din alte tari iar problema consta in a face legatura dintre client si vanzator posibila. O sa explic mai simplu, persoana X intra pe siteul respectiv si doreste un produs dupa care vine la mine si face comanda iar aici apare problema si anume cum sa fac ca sa fie legat faptul de a obtine de la client spre exemplu 30-50% din costul produsului iar restul banilor sa-i primesc cand ajunge produsul si clientul il primeste? Asta e intrebarea dureroasa daca stiti vreo solutie care permite o anumita siguranta a banilor. Pentru ca nu as dori sa ajung in momentul cand eu investesc banii mei pentru a cumpara produsul iar peste un anumit termen cand ajunge produsul in MD, clientul sa nu-l mai doreasca. Orice sugestie e bine-venita. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am cunoscut persoane care si-au facut site-uri cu diverse produse aduse din strainatate si doar in cazul in care produsul pe site scria "nu e pe stoc. il aducem la cerere la comanda", altele scriau "in stoc". Persoana respectiva facea un anumit efort si cumpara in cateva bucati din ceea ce vroia sa puna pe site, altele din ceea nu vroia sa aduca pe viitor le punea din ce ti-am spus la prima varianta si astfel atragea clientela.

La cum pui tu problema si un site nou fiind, neavand sugestii de la altii e greu sa intri in credibilitatea cumparatorilor.

In concluzie, ai bani, investeste si pune pe site-ul x la demana tuturor pentru a fi livrate repede, doar in cazul ca vrea x si y ceva mai deosebit pui la cerere la comanda. Desi cu avansul nu prea e de incredere in Romania. Daca nu mai vrea x parfumul pe care nu-l aveai pe stoc, stai linistit, va veni y si il va lua. E pierderea lui x ca nu a asteptat venirea comenzii in termenul cu aproximatie pe care l-ai dat.

eu nu as avea incredere sa dau cuiva avans la o persoana pe care habar nu o stiu..., prefer sa o iau de pe alt site.

Bafta!

| K0sti a răspuns:

Pentru asta iti trebuie firma, firma care plateste taxe la stat, contabil si multe altele. Altfel te leaga baietii, evaziune fiscala! Scoti banii astia? Daca stii ca-i scoti...go planet!

| MihaelaDart a răspuns (pentru K0sti):

Poate sa fie persoana fizica autorizata (PFA), nu musai sa isi faca firma etc unde costurile sunt mari.