| Atim a întrebat:

Este mai avantajos sa construiești o casa de la 0 sau sa cumperi o casa gata facuta? Ma refer in mare la partea financiara.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai deja locul de casa e avantajos sa faci casa de la 0. Dacă nu îl ai, e mai ok cealaltă varianta.

| Valentina a răspuns:

Salut,

Depinde de mai multe lucruri. In primul rand ai terenul? Daca il ai iesi mai bine cu constructia casei decat cu una cumparata. Cu una cumparata e posibil sa nu fie chiar pe placul tau si materialele folosite sa nu fie cele la care te astepti.
Daca nu ai terenul depinde iar. Daca esti intr-un orasel, poti cumpara si construi casa la fel de bine. Cred ca tot cam pe acolo iesi.
Daca stai intr-un oras mare, iar terenul e foarte scump, mai bine cumperi una gata. Si aici e in functie de ce iti doresti. E posibil sa gasesti un teren la pretul dorit de tine si cu constructia casei sa nu ajungi la un pret ca cel platit pentru una gata facuta. La una cumparata de-a gata intotdeauna exista riscul ca materialele folosite sa nu fie chiar de calitate (nici macar medie) si atunci sa iei o casa si apoi in 2-3 ani sa te apuci de refacut nu e de dorit.

Succes!