| luminita1234 a întrebat:

Eu mi-am pierdut telefonul si am sunat la politie si o zis ca nu-i treaba lor. cum as putea sa fac sa aflu unde se afla? ca ii deschis telefonul. FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai chiar nu au cu ce sa te ajute, si asta pentru ca tu l-ai pierdut, nu ti s-a furat.

Totusi, in cazul in care esti sigur ca l-a gasit cineva si refuza sa-l inapoieze, te adresezi cu o plangere scrisa obligatoriu, la sectia de politie pe raza careia ai domiciliul.

Conform codului penal, orice persoana care isi insuseste un bun, fara drept, fie el si gasit, poate primi amenda, daca nu-l returneaza ori nu-l preda politiei ori proprietarului de drept.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Da, politia nu prea se baga in treburile acestea. Eu zic sa insisti; dar nu prin telefon, ci sa te duci la ei si sa il declari pierdut. Daca s-ar implica, ei ti l-ar putea gasi -prin imei. Problema e ca nu prea se implica. Cunosc pe cineva care a patit ca tine si de aceea vorbesc.

| lizucalisuca a răspuns:

Daca telefonul tau e un iphone si ai instalat iclouds-ul poti vedea unde se afla telefonul intrand in contul tau de pe site-ul iclouds.