| john2662004 a întrebat:

Eu sunt in Anglia, am niste bani pe card si vreau sa-i trimit unui prieten in Romania. El are card UnionBank. Ce date trebuie sa-mi zica pentru a-i trimite niste bani? Doar IBAN-ul? Si unde trebuie sa merg la un ATM sau la banca, sau unde mai exact? As fi recunoscator sa ma ajutati. Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Mergi la bancă și le spui că vrei să faci un transfer către o bancă din românia. Trebuie să ai numele destinatarului, ibanul și codul swift al băncii către care trimiți. Pentru a afla codul swift caută pe google.

| anonimg a răspuns (pentru mastadont):

Destinatarul trebuie să contacteze și el UnionBank prin telefon sau sau mers direct la bancă pentru a-și afla codul swift și toate cele.
John, și tu poți să contactezi banca la care ai cardul (contul) tot la fel ca să ți se spună ce date ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IBAN-ul si numele persoanei, atat, cu astea doua mergi la banca si faci transferul.
Daca ai aplicatie pe telefon, nu mai mergi la banca, o faci tu.

| mastadont a răspuns (pentru anonimg):

Nu este nevoie, codul swift se poate afla ușor pe internet.
https://transferwise.com/ro/swift-codes/BOFCUS33MPK