| Pavell a întrebat:

Un prieten are card la BRD si eu sunt in UK si as vrea sa ii trimit niste bani prin aplicatie, doar ca imi trebuie un sort cod format din 6 cifre si un numar de cont din 8 cifre si el nu le are si cica in Romania nu este asa ceva... din cate am citit pe net scria ca le gasesc in iban, dar nu-mi dau seama cam care ar fi, Imi puteti da voi un exemplu de iban si care sunt aceste coduri din el? Sau cum le aflu?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

IBAN-ul este un cod de 24 de litere si cifre. Ceea ce-ti trebuie tie pe langa asta este si SWIFT-ul. Codul BIC - Bank Identifier Code - (cunoscut si sub denumirea de cod SWIFT) este format din 8 sau 11 caractere si are rolul de a identifica in mod unic o institutie financiara sau o sucursala a acesteia. Numar de cont din 8 cifre nu exista in Romania. Eu stiu ca am lucrat la banca si primeau bani din strainatate diferite persoane. Expeditorul trebuia sa stie numele si prenumele, IBAN-ul si SWIFT-ul. La BRD codul SWIFT este BRDEROBU, poate avea si cifre (trei) de individualizare a sucursalei si n-are legatura cu IBAN-ul.
Exemplu de IBAN (Atentei! Codul IBAN este personalizat. Asta este de la o firma. Sa nu trimiti cumva bani acolo): RO38 BRDE 050S V335 7044 0500. Vezi ca nu se aseamana cu SWIFT-ul decat la BRDE si RO care inseamna Romania? Deci daca stii IBAN-ul nu poti deduce SWIFT-ul.

| Pavell explică (pentru Salontanul):

Am inteles. si cum pot face sa trimit totusi banii? Prin aceasta aplicatie? Mie asa imi cere codul iban si sort cod, si inca ceva dar ala cred ca il am

| Salontanul a răspuns (pentru Pavell):

Selecteaza o plata internationala si te va lasa sa pui contul intreg.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ai selectat plati locale, nu internationale, cum ar trebui.
Formatul cu 6 si 8 cifre este doar pentru conturile locale din UK.
seelecteaza plata internationala si te va lasa sa pui contul IBAN si nuamrul contului.

Uite aici un exemplu de cont IBAN:
RO23RZBR0000060015500555
Atentie cand scrii 0 (zero) si O (litera O")!

| cristimihailov a răspuns:

Salut, cred ca ai doua optiuni:

1. Cauti iban-ul in acea aplicatie sibii trimiti banii in cont.

2. Trebuie sa iei in considerare ca daca poate nu esti in locul potrivit in aplicatie. Uita-te si la plati internationale.

3. Daca nu ai asta, tot in zona platilor internationale, iti va trebui contul (nu iban), codul swift al bancii si tot asa. Practic vremea pre iban.

Altfel... western union.

| maliska777ma97 a răspuns:

Inearca pe PayPal e mai repid si ia comision foarte putin