| john2662004 a întrebat:

Eu sunt in Anglia, am niste bani pe card si vreau sa-i trimit unui prieten in Romania. El are card UnionBank. Ce date trebuie sa-mi zica pentru a-i trimite niste bani? Doar IBAN-ul? Si unde trebuie sa merg la un ATM sau la banca, sau unde mai exact? As fi recunoscator sa ma ajutati. Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Mergi la bancă și le spui că vrei să faci un transfer către o bancă din românia. Trebuie să ai numele destinatarului, ibanul și codul swift al băncii către care trimiți. Pentru a afla codul swift caută pe google.

| anonimg a răspuns (pentru mastadont):

Destinatarul trebuie să contacteze și el UnionBank prin telefon sau sau mers direct la bancă pentru a-și afla codul swift și toate cele.
John, și tu poți să contactezi banca la care ai cardul (contul) tot la fel ca să ți se spună ce date ai nevoie.

| mastadont a răspuns (pentru anonimg):

Nu este nevoie, codul swift se poate afla ușor pe internet.
https://transferwise.com/ro/swift-codes/BOFCUS33MPK

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IBAN-ul si numele persoanei, atat, cu astea doua mergi la banca si faci transferul.
Daca ai aplicatie pe telefon, nu mai mergi la banca, o faci tu.