| asa a întrebat:

Euro sau lei? economiile lunare (pentru un termen mai lung)sa le pastrez in euro sau lei?

Răspuns Câştigător
| dexter_3858 a răspuns:

Cu criza internationala de acum orice economie este buna pentru ca bancile sunt tare darnice cu dobanzile pentru ca nu au bani. Totusi, iti recomand leii pentru ca fluctuatiile de curs nu sunt chiar atat de mari.

7 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Actualele dobanzi bune sunt date la depozitele in lei. Deci, alege varianta asta.

carla
| carla a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-ti pastrezi economiile in euro. Este o moneda mult mai stabila decat leul. Cat despre depozite, ce sa zic? Sunt mai bune cele la termin pentru ca ai avantaje (dobanda mare) dar mai bine intr-un cont curent din care poti extrage oricand daca se iveste vreo problema cu banca. Oricum, cel mai bine este sa vezi ofertele de la banci si sa discuti cu cineva din domeniu happy

| dana_1567 a răspuns:

Daca pana acum analistii recomandau categoric economisirea in lei, se pare ca in ultima perioada euro ofera mai multe avantaje.
Iti recomand acest articol http://www.sfin.ro/......n_lei.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Economia Romaniei este dependenta de importuri si produsele din exterior. Asteapta momentul prielnic si cumpara-ti euro. Ii pui pe un depozit la 1 luna/3 luni cu capitalizare si prelungire automata. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Euro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lei

| monicadro a răspuns:

Pina cind moneda nationala este leul si, pina cind nu sintem platiti in euro ci in lei este absolut logic sa-ti pastrezi economiile in moneda nationala. Ai posibilitatea sa-ti schimbi banutzii in orice moneda si oricind insa, cind te duci la magazin sa cumperi ceva nu-ti cere nimeni altceva decit lei! De ce sa te gindesti de doua ori inainte sa schimbi moneda pe care o ai in lei ca sa poti cumpara ceva?