| MihaiPaleologu a întrebat:

Am trimis bani in Anglia, la cineva acela nu poate sa ii scoata pentru ca casierita a scris numele lui gresit in sensul ca la numele de familie a scris prenumele. Pot modifica daca merg la sediu? Cu chitanta? Moneygram e vb

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut o pățanie similară.
Ca să faci o asemenea modificare la un act bancar, care și-a urmat cursul lui prin circuite electronice și bănci pe care nu le cunoști, ar trebui ca cineva de pe acest traseul al banilor să ia decizia acestei schimbări la solicitarea dtale. Dacă nu există un precedent, cineva trebuie să ia o decizie în baza cererii dtale.
De ce nu va face asta. Tot așa cum faci dta această cerere, poate să intervină altcineva pe traseu, și să facă dispăruți banii tăi.
Astfel cererea ta nu se va accepta.
Altă dată, trebuie să fii atent ce semnezi la predarea banilor.
Ce poți face, acum este să ceri returnarea banilor către dta, căci ai greșit dta destinatarul. De fapt așa și rezultă din acte, destinatar greșit.
Suporți dta comisioanele.
Mai trimiți o dată.
Altă soluție, nix.