Întrebare recomandată | CristianN99 a întrebat:

Grijile si nevolile, din cauza lor o sa mor!
Salut TPU.
Ma numesc Cristi si am 23 de ani sunt din Bucuresti.
Toata viata mea mi-am dorit sa fiu sofer, de mic a fost visul meu! Am permis de conducere de la 18 ani.
Sunt taximestrist cu acte in regula in frumoasa nostra capitala Bucucuresti! Toata ziua strabat strazile pentru a castiga un ban.Viata mea nu a fost deloc placuta, tatal meu este alcoolic, toti banii ii da pe bautura, asa a fost mereu.Niciodata nu i-am cerut nimic, nu am avut pretentii sau ceva la el, dar el mereu a fost cu gura mare, eu si cu mama nu suntem buni de nimic asa spunea mereu cand venea de la serviciul pe care acum nu-l mai are. Scandaluri si certuri facea mereu cu vecinii in cartier cand se imbata! Eu cu mama nu prea ne descurcam, avem foarte putini bani care oricum se duc pe utilitati si noua nu ne mai ramane aproape nimic. Nu stiu ce sa mai fac, noaptea nu mai am nici somn, visez si ma intreb ce fac maine. Oricum zilele mele sunt toate la fel! Nu am bani de haine noi, nu am bani de iesit undeva, nu am bani deloc, abia am de mancare! Grija zilei de maine m-a coplesit, simt ca nu mai rezist.Si ma intrebe in fiecare zi de ce unii au prea multe si altii deloc?

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Alcoolismul e o boala psihică și se trateaza la psihiatrie. Tatăl tău are nevoie de ajutor. De asemenea, poti consulta si tu un psihiatru pentru insomniile tale. Iti va fi mai usor cu medicatie sa dormi si sa faci fata unei noi zile.

| ywar a răspuns:

Stii ca uneori banii nu-s totul. Sunt si alte lucruri in viata asta care conteaza si ne ating atunci cand nu ne asteptam. Roaga-te pentru sufletul tau. O rugaciune face minuni.

| 1231242 a răspuns:

Salut!

Eu sunt opusul tău, sunt un anti talent la mașină, după 4 luni, tot nu pot porni de pe loc, bineînțeles că am renunțat, bun, măi da e destul rău, dar privește partea bună, se putea mai rău, așa, la întrebarea ta, nu o să îți răspund eu, ci o să îți răspunzi doar tu mereu.

| Elynad a răspuns:

Salut,
Nu stiu in ce masura ti-ar ajuta daca ai sti ca nu esti singurul care trece prin astfel de momente. Daca esti sanatos multumeste-i lui Dumnezeu pentru asta si iti va da puterea sa mergi mai departe.
Prioritatea ta trebuie sa fii tu! Ai datoria de a avea grija de parintii tai dar nu de a te sacrifica pentru ei. Mama ta probabil s-a sacrificat pentru tine, tu o vei face pentru copii tai. Asta e mersoarea vietii... Cel mai bun lucru pe care il poti face pentru parintii tai este sa ai grija de tine!

Alcoolismul nu este o problema usoara si trebuie luata foarte in serios. Intr-adevar, cu suport medical se poate rezolva dar de obicei acesta este refuzat de cei care se afla in aceasta situatie. Accepta de obicei doar atunci cand nu mai au nicio alta solutie. te-ai gandit la posibilitatea de a te muta impreuna cu mama in alt oras poate, unde se ofera cazare gratuita pentru angajatii din alte judete?

Vine o vreme in viata cand este nevoie sa renuntam la visele copilariei. Visul tau a fost sa fii sofer. L-ai implinit! Dar poate acum e nevoie de vise mai mari. Nu stiu cat de bine se castiga din taximetrie dar gandeste-te, nu e nimic ce ai putea face in paralel? Distributie, transport bunuri mici, etc. Sau poate chiar sa te muti si sa incepu cu ceva de la zero. Tu esti primul care poate face ceva pentru tine!

Am un prieten care este in aceeasi situatie cu tine doar ca e ceva mai in varsta si au mai aparut si problemele de sanatate. A cazut si s-a ridicat de zeci de ori, a ramas fara servici pentru ca nimeni nu are nevoie de un angajat cu probleme, incearca din rasputeri sa isi tina o linie de plutire fizica si psihica.
Stii care e avantajul tau fata de el? Esti tanar! Ai toata viata inainte si poti face ce vrei tu sa faci.
Daca vrei sa stai, stai; daca vrei sa pleci, pleci! Nimeni nu te poate opri si nimic nu iti poate sta in cale!

Referitor la cei cu bani... Crezi ca ei chiar sunt fericiti? Eu cred ca nu! Fericirea se gaseste de obicei in lucrurile marunte iar ei poate sunt prea imbuibati pentru a le mai vedea. Bucura-te de drumurile tale, de ajutorul pe care il dai fiecarui client, de fiecare pom ruginiu care iti iese in cale, de fiecare persoana frumoasa pe care o vezi. Daca reusesti asta toate problemele tale vor deveni mai mici si mai usor de rezolvat.
Iti doresc numai bine!

| Bunica69 a răspuns:

Alcoolismul e o boala sufleteasca.