| Alexyne a întrebat:

Buna Buna. Mi-e cam jena sa pun intrebarea dar asta e...deci logodnicul meu a inceput sa bea tot mai mult, in fiecare seara cand vine de la servici 1-2 beri asta nu ma deranjeaza, ma deranjeaza faptul ca atunci cand mergem la vreo nunta sau petrecere sau chiar la el in sat mereu se imbata si chestia asta nu imi place deloc. Acum 3 luni intr-o seara iesise cu prietenii lui la biliard si s-a intors foarte tarziu si ametit tare si eu m-am luat de el si era sa imi iau bataie, nu m-a lovit doar m-a luat de brate si m-a impins pe jos. Cum sa il fac sa renunte la obiceiul asta, mi-e frica sa nu il vada si ai mei pentru ca deja am avut parte de unul in trecut care era alcoolic si erau scandaluri aproape zilnic, imi tot spune ca nu se mai intampla dar si in seara asta suntem la un majorat si e deja baut, nu mai stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma, pana acum nu m-a batut dar poate o va face si mi-e frica...Ce pot face?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai mai patit-o si tot mai stai langa un betiv? Da-i papucii. Inca nu iti este sot. Cat nu e prea tarziu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii dai papucii repede ai iti cauti un barbat adevarat

| Freya1 a răspuns:

Unul care incepe sa bea frecvent si nu constientizeaza ca asta e o problema e o cauza pierduta.
Foarte multi au in cap niste chesti pe care ti le va arunca in fata de fiecare data."Is barbat de ce sa nu beu o bere","Nu is bolnav de ce sa nu consum alcool","Ce fac rau daca beau o bere","Beau pe bani mei","Nu imi comanzi tu ce sa fac" etc.Astea deja nu mai au leac si o sa o tina asa pana o sa iti scoata peri albi.
Am cunoscut si eu genul acesta de oameni plus ca tata e la fel cu bautul si crede-ma decat sa sa iti manance nervi, sa trosneasca a drojdie si sa isi piarda mintile incet nu o sa se intample altceva.
Daca ajungi in stadiul in care o sa spui "mai bea si el o bere da cand e treaz e painea lui dumnezeu" esti o cauza pierduta si tu si atunci iti meriti soarta.De la violenta verbala, la cea fizica si la rusine se poate ajunge la orce.
Dai un ultimatum, daca nu se poate dai papuci.

| OldSoul a răspuns:

Avand in vedere ca o ardeti pe la majorate... incep sa cred ca sunteti totusi destul de tinerei, iar daca a inceput de pe acum cu asta... viitorul promite multe.

| Alexyne explică (pentru OldSoul):

Pai eu am 24 el 28 dar sunt mai mult majorate la rudele lui si fara mine nu merge nicaieri

| anamariarot a răspuns:

Du-te! Nu mai sta lângă el.

| Ara997 a răspuns:

Dezlogodeste te rapid. ai sa duci o viata de calvar langa un astfel de om. alcoolismul este o boala. e in adn, el nu poate singur lupta cu ea.
lasa-l fara regrete, nu tu l-ai imbolnavit. asa l-a facut mama lui. e trist dar gandeste te ca o sa ai copii cu el si-i condamni la o viata de coshmar. familie dezbinata, tensiuni, batai, neajunsuri materiale. pentru ce? ca te gandesti ce-o sa zica lumea? da lumea o sa aiba grija de ei si de tine? sau TU?

| Vanessa345 a răspuns:

Vorbește cu el când e treaz. Ieșiți voi doi in oraș la o cafea si spune-i tot ce te deranjează fara jena. Daca vezi ca nu da rezultate, asta e, căuta pe altcineva.