| andreea964 a întrebat:

Hei, mi-am făcut card la o bancă iar tipa de acolo zice că trebuie făcut măcar o dată pe lună plata cu cardul, mă întreb dacă nu fac așa ce se poate întâmpla, pentru că aș vrea să păstrez întreaga sumă pe card

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cardul este un insrtument de plată. Întreaga sumă nu este păstrată pe card, ea este păstrată în contul bancar aferent acelui card.
Cardul este un instrument de conexiune cu contul tău bancar. Banii nu sunt niciodată pe card. Tu nu poți păstra niciodată bani pe card, căci ei nu sunt acolo.
Cardul ca să fie activ trebuie folosit măcaro dată pe lună. Dacă nu îl folosești, el se blochează și nu îl mai poți utiliza. Dar banii tăi sunt în continuare în siguranță în contul tău bancar, întreaga sumă.

| mihai69 a răspuns:

Vei plăti comisioane în conformitate cu condițiile contractului pe care l-ai semnat.
Așadar, chiar dacă nu faci vreo plată, tot nu rămâi cu toți banii.
Cât despre dobândă... e de obicei real negativă - nu acoperă nici măcar rata inflației.

| Wr3nch a răspuns:

Iti ia comision de administrare. Daca vrei doar sa tii banii, nu si sa ii cheltuiesti iti faci cont de economii.

| aditimus a răspuns:

Daca e la ing poti sa lasi banii acolo ca o sa primesti dobanda ai inclusiv pe aplicatie cand deschizi contul ai un cont de economii si poti muta banii acolo.