| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, am auzit o discutie despre ''cum sa scoti bani din propria firma '' si nepricepandu-ma la domeniul financiar-legislativ nu am inteles nimic. Imi explica cineva ideea asta de a scoate bani din firma? Despre ce bani este vorba si cum functioneaza acest lucru? Cand ai un srl nu detii toti banii din firma proprie? Nu poti sa faci ce vrei cu ei?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firma este persoana juridica, iar tu esti persoana fizica. Deci sunteti doua persoane diferite in fata legii.
Firmele sunt supuse Codului Fiscal, iar persoanele fizice sunt supuse la Codul Civil, Codul Penal, etc.
Daca esti proprietarul unei firme, la inceput imprumuti bani firmei (cheltuielile de infiintare, de dotare etc), pane cand firma nu-ti ramburseaza acei bani (deci le scoti, fiindca le-ai imprumutat firmei.
Mai incolo, daca firma functioneaza si creaza PROFIT, atunci poti scoate o parte din profit, sub titlu de dividende. Atat profitul, cat si dividendele se impoziteaza (contabilul iti calculeaza cu cat).
Dividende se pot scoate din profit la sfarsitul anului, dar se pot scoate si avansuri din dividende pe parcursul anului, daca profitul este suficient de mare (contabilul te poate dirija si in acest caz.
Mai poti scoate bani si sub forma de salar, daca te angajezi la firma ta.

Daca sunt mai multi proprietari al firmei, atunci fiecare va scoate dividende in functie de aportul la capitalul social, pe baza contractului de asociere.

| helpforyou a răspuns:

Nu poti face ce vrei tu, Poti sa retragi bani in mod legal doar prin plate dividentelor.

" Dividendele reprezintă partea din profitul firmei care le revine acționarilor la sfârșitul exercițiului financiar.
Ca asociat al unui SRL (unic sau cu mai mulți asociați), poți primi

dividende interimare (dividende în avans care se acordă pe baza situației financiare interimare, înainte de întocmirea situației financiare anuale – a bilanțului contabil și a contului de profit și pierdere)
sau dividende anuale, acordate în mod normal, după realizarea situației financiare anuale"
conform
https://startco.ro/blog/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-dividende/

La care platesti impozit pe dividente, care acum este de de 8%

| blackbone1776 explică (pentru helpforyou):

N am inteles nimic. daca eu am firma si am un profit de X lunar, nu pot sa ma folosesc ca si persoana fizica de profitul respectiv cand doresc?

| helpforyou a răspuns (pentru blackbone1776):

Nu. Poti sa scoti dividente trimestrial. Dividentele sunt din profitul firmei.
Profitul este al firmei. Tu este detinatorul de actiuni/parti sociale la firma.
Daca vrei poti sa fii salariat in propria firma si sa primesti lunar salar. Si cand doresti poti scoate din profitul firmei si dividente.

Gandeste-te logic, daca cumperi pe bursa actiuni la o societate, devii coproprietar al acelei societati. Asta nu iti da dreptul sa mergi la societate si sa iei active, sau sa mergi la caseria societatii si sa spui: stii eu sun copropritar si vreau x lei.

| suntserios a răspuns (pentru blackbone1776):

Nu. Banii firmei sunt ai firmei nu ai tai persoana fizica. Nu poți să îi cheltui pe ce vrei tu, doar pe cheltuieli legate de firma.

Profitul firmei se impozitează și tu, persoana fizica poți beneficia de acei bani când firma îți plătește dividende.

| fundita95 a răspuns (pentru suntserios):

Si daca srl.ul nu e societate pe actiuni?

| suntserios a răspuns (pentru fundita95):

SRL nu e in sine o societate pe actiuni.