| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, imi explica cineva si mie, vorba aia ''ca la prosti'' leasingul auto si cum functioneaza?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este simplu! Clientul (denumit si locatar) isi achizitioneaza masina prin intermediul unui imprumut, pe care il ramburseaza apoi in rate. Pe perioada contractului, proprietarul masinii este firma de leasing, urmand ca abia la finalul contractului, clientul sa devina proprietar.

| helpforyou a răspuns:

Leasingul auto este un sistem de "creditare" in care masina este a firmei de leasing pana la finalul contractului, iar la creditul bancar masina este trecuta direct pe numele tau.

Acum pentru o firma este mai avantajos din punct de vedere contabil leasingul fata de ratele bancare.

De obicei firmele de vanzari auto propun ele direct leasing, dar te poti duce tu la o firma pe care o agreezi.

Si eu am masina luata tot in leasing.