| almaz a întrebat:

Hello!

Spuneți-mi vă rog, cineva care se pricepe, de ce mai exista leasing auto dacă poți sa mergi la orice banca, să-ți faci credit de nevoi personale și in urma acestuia iti poți cumpara mașina direct cu banii Cash? Pe lângă asta, ofertele sunt mult mai bune la bănci de cât la "escrocii" astea de la Finanțări de leasing-uri

Mulțumesc de păreri!
O zi buna!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca leasingul e mai mult pentru firme si nu pentru persoane fizice, pentru ca au posibilitatea ca la finalul leasingului sa schimbe masina si nu raman proprietari pe ea. De asemenea exista variante de leasing operational ceea ce inseamna ca nu exista nicio bataie de cap pentru cel care foloseste masina.

| relian a răspuns:

Aia care finanteaza leasinguri is tot banci laughing tu cine crezi ca sunt aia?
Deci cumpararea unor masini cand omu n-are bani cash se face prin banci, faptul cai zice leasing e doara o denumire, pe care romanii au luat-o de la americani, dar caruia i-a dat alt inteles laughing ca asa este romanu, face totul invers laughing.
Leasing este un cuvint de origine engleza si inseamna a inchiria pe termen lung 3-5 ani o masina.

Nu stiu de unde si pana unde,romanii au ajuns sa zica la leasing vinzare.
Este ca si cum romanii au inventat un cuvint nou, dar cuvintul era deja, deci nu am explicatie, dar in sf.

Dar sa trecem peste, deci indiferent de ce cuvinte se folosesc, in spatele imprumutului sta tot o banca.

| relian a răspuns:

Tu ce poti face? Sa mergi la aia care vind masini si sa le propui sa cumperi o masina folosind o banca anume,sau banca la care tu ai cont.
De regula vinzatorii de masini lucreaza cu anumite banci, banui ca au ei motivele lor.
Ce am observat mai nou bancile astea care nu-s implicate in parteneriat cu dealerii, ofera refinantare, adica ei plateste suma ce mai ai tu de platit, apoi tu platesti catre banca la care ai cont, refinantarea totdeauna insemind ca o sa platesti mai putin.

Alte optiuni nu prea sunt.

| trophin a răspuns:

Nu poți sa faci un credit de 16000 de euri și apelezi la leasing și ai un duster nou, mașina firmei de leasing.

| trophin a răspuns:

Un răspuns din multe altele cred