| rynaqui a întrebat:

Imi explica si mie cineva ce e aia bursa? pe engleza STOCKS.
chiar nu inteleg.

6 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Bursa[sau cum mai e cunoscuta, mai popular, bursa de valori, sau piata de capital], este institutia care pune la dispozitia investitorilor,[pentru cumparare sau vanzare]actiuni ale companiilor sau firmelor. ea are dublu rol; pe de o parte ajuta companiile sa se finanteze, emitand si vanzand actiuni proprii, iar pe e alta parte, permite celor care vor[investitorii] un acces mai usor, prin cumpararea de actiuni, in actionariatul emitentului[a companiilor].

| Magnifico a răspuns:

Eu spre exemplu iau bursa. Bursa reprezinta o suma de bani pe care ti-o da statul.Se poate acorda bursa pentru rezultatele deosebite in invatatura ori pentru faptul ca familia ta nu are venituri si te ajuta statul mai poti lua bursa si cand iti lipseste unul dintre parinti.Cu alte cuvinte un fel de ajutor social care iti este oferit de stat.

Nu este nimic complicat.Numai bine!

| sabin89 a răspuns (pentru Magnifico):

Nu cred ca la o astfel de bursa s-a referit rynaqui, si nici la cea despre care zice andruta1112. Ci la o bursa de tipul New York Stock Exchange. Asa-i, rynaqui?

| AndutzaAndu09 a răspuns:

Bursa este atunci cand invatatoarea/dirigintele da bani unui copil ( care invata bine si care are lipsa de un parinte sau chiar de amandoi ).

| rynaqui explică:

Uite unu mai luminat sabin89
asa-i cum zici