| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Cum sa invat mai repede present simplu si continu la engleza? nu le inteleg...cine mi le poate explica:-shappyii dau o funda!

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Sa-mi aminteschee hee
deci present continuous inseamna o actiune care se petrece acum, in momentul vorbirii happy exemplu : I am listening to music now = eu ascult muzica acum
mai poate inseamna o actiune care se petrece pe o perioada mai lunga de timp, dar care include si momentul prezent big grin sau ceva de genulhee hee Jim is reading a book = Jim citeste o carte, deci nu poate citi doar acum in secunda asta, e o actiune ce se petrece pe o perioada mai lunga de timp si include si prezentul big grin
sau mai poate insemna un plan de viitor parca big grin de exemplu tu ma intrebi unde merg sambata si eu iti raspund cu present continuous ca merg la o petrecerehee hee I am going to a party next saturday.
si se formeaza la afirmativ cu subiect+be +verbi cu terminatia ING
interogativ be+subiect+verb cu terminatia ING
negativ subiect+am nor, aren't, isn't + vb + ING

ii simplu happy te gandesti ca normal e prima data subiectul apoi am, are sau is si verbul cu terminatie, iar la interogativ doar se inverseaza to be cu subiectul big grin

si present simple exprima o actiune generala, permanenta My mother works in a hospital. =mama lucreaza intr-un spital
sau o actiune obisnuita, repetata
I wake up at 7 o'clock everyday =Ma trezesc la 7 in fiecare zi

ori un adevar sau o lege universala
The Earth mover-round the Sun, =Pamantul se invarte in jurul Soarelui big grin

se formeaza la afirmativ cu subiectul si vb la infinitiv
dar subiectul de persoana a3a adauga s sau es dupa verb, verbele terminate in ch, sh, s, ss, x, o, zz adauga terminatia -es, restul s happy deci doar daca e subiectul de a3a, he, she sau it big grin

la interogativ cu do/does +subiect + vb inf?
si negativ subiect + don't sau doesn't + vb la infinitv deci in forma lui de baza

cam atat laughing sunt destul de simple daca iti place engleza si le intelegi, deja ma doare manahee hee

bafta la invatat! kiss

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu