| anonim_4396 a întrebat:

In regula... e o problema ce ma supara de vreo 20 de minute...
Se dau urmatoarele date:
"Ion" este angajat la o firma care il plateste in functie de numarul de clineti pe care ii are si numarul de ore. Dar fiecare client plateste la firma lui o suma diferita de bani si un numar de ore diferit.
Pe saptamana "Ion" are 16 ore de lucru pe zi de luni pana sambata.
Acum firma lui il angajeaza la 8 ore si e platit cu minimul pe economie 975 brut- 724 net desi in contract e trecut la 8 ore el continua sa lucreze la 16 ore.
Acum mica problema: "Ion" inainte de contract a dat un client unui prieten care sa se ocupe de el, astfel incat prietenul lucreaza 32 de ore pe luna fiind platit cu 50 de lei.
Problema lui "Ion" e acum urmatoarea: cati bani va trebui sa ii dea prietenului pe luna avand in vedere ca salarul lui Ion e acum unul fix dar se respecta numarul de ore neoficial trecut in contract?
Nu e problema de matematica, nu sunt elev si nu am vreo tema ce trebuie sa o predau la scoala...

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ii va da tot ca si pana acum, respectiv 50 lei fiindca, intelegerea intre Ion si prietenul lui, a fost o imparteala prin buna invoiala(voluntara).

| matrix100 a răspuns:

De curiozitate de unde ai problema asta alambicata?