| o fata a întrebat:

Ia-m imprumutat prietenului meu niste bani si a zis ca intr-o saptamana mi da inapoi dar problema este ca a trecut o luna nu stiu probabil a uitat sau se face ca ploua eu nu pot sa-i zic de bani pentru ca imi este jena! (si de fiecare data unde iesim imi plateste el consumatia )
voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| VodkaCoca a răspuns:

Sincer. depinde cat iai imprumutat, daca iai imprumutat o suma mai mica fate ca uiti si tu de ea, pentru ca tine cont el iti plateste mereu consumatia, eu si cu fostul meu care am stat 2 ani sh 6 luni nu acceptam sa'mi plateasca el mereu tot ca ma simteam eu aiurea, daca iai imprumutat o suma mai mare ai putea sa'i zici ca ai nevoie de bani si ii dai un exemplu la ce ar trebui sa-ti iei s'au ceva de genu laughing, depinde si de cat timp stati impreuna, cata confidenta aveti, tu stii mai bine daca ar trebui sa-ti fie jena s'au nu, pana la urma urmei iai imprumutat si nu ar trebui sa-ti fie jena dar tine cont si de faptul ca el plateste mereu!winking

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Păi îţi plăteşte el consumaţia de fiecare dată în loc să încurajeze să mai plăteşti şi tu.
Ăştia care tot zic că e normal ca el să tot plătească sunt nişte imbecili.
Se poartă frumos cu tine, îţi plăteşte tot timpul consumaţia, nu cumva crezi că deja ţi-a dat banii înapoi?
Acum, ce-i drept, depinde şi de cât i-ai împrumutat.

| Elena1234456 a răspuns:

Pai ar fi bine sa deviezi subiectul, sa il faci pe el sa "isi aminteasca". Depinde si de ce suma este vorba.

| SweetCandy a răspuns:

Daca ajuti un om nu-i scoti ochii, insa asta nu insemna ca nu trebuie sa ii amintestibig grin intreaba-l frumos "cu banii aia ai mei ce se mai intamplasmug ii mai astept sau mi poti inapoia saptamana asta pentru ca am nevoie" e o modalitate simpla de a afla ce ai de facut:d nu se va supara, din contra iti va spune si vei stii si tu ce sa faci:d eu cred ca o sa ti dea!kiss

| Farcas a răspuns:

Eu nu cred ca a uitat, mai de graba se face ca a uitat.Ca iti plateste el consumatia nu e nici o scuza e un gest frumos si de bun gust din partea baietilor sa plateasca consumatia fetei mai ales a prietenei. Orice valoarea ar avea suma care i-ai dat`o; mare sau mica trebuie sa ti`o dea inapoi.Cu toate ca ti jena trebuie sa ii spui. Spune`i asa mai pe ocolite, de exemplu :,, Am vazut in oras un costum de baie super tare dar ii cam scump si mama nu vrea sa imi de-a bani sa mi`l iau, nu ai putea sa`mi inapoiezi bani pe care ti i-am imprumutat acum o luna?,,
Trebe sa mearga asa. Daca in cazul in care i-a cheltuit si nu mai are cum sa ti dea, vorbeste cu parinti tai despre asta, nu se poate sa nu ti mai de-a inapoi.

| stresu a răspuns:

Nu stiu cat i-ai imprumutat, dar daca ai nevoie de bani, zi-i ca nu are de ce se supara; a, si daca te simti cam prost ca plateste el consumatiile incearca sa ii sugerezi sa mai platesti si tu; nu incurajez platitul numai dintr-o parte decat daca are baiatul banca personalahappy
Spor!

| gheorghita a răspuns:

Spune-i pe ocolite. Zi si tu ca ai vazut o bluza si trebuie sa faci rost de bani. ca acum esti in gaura :d si isi va aduce aminte

| Andreutsa25 a răspuns:

Banii pe care i-ai imprumutat sunt banii tai si e normal sa tii dea inapoi, fa in asa fel incat sa aduci vb de asta si bate un mic apropo, sau mai bine, spune-i direct fara nicio jena, nu are de ce sa se supere.Si faptul ca el iti plateste consumatia mi se pare ceva normal, nu trebuie sa te simti datoare si nici macar nu are de ce sa iti reproseze asta, in caz ca il supara intrebarea ta referitoare la bani.Si totusi...ma gandesc ca e o suma destul de mare daca iti pui problema ca nu tii mai da...

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Lol, eu i am dat un milion si ceva a vrut s mi i dea inapoi nu i am vrutwinking plus ca, daca eram pe la el si nu avea pe moment bani, ii dadea sa si ia tigari sau ceva dulce sau suc sau nu stiu ce.dk dai nu scote ochii, ca poate o sa ai si u nevoie si o sa trebuie sa i ceri lui

| blonduu a răspuns:

Simplu.il suni intr'o zi si il intrebi. "ce faci mosu. auzi ai banii aia care ti i'am imprumutat atunci, ca trebuie sa merg pana. sa cumpar." happy

| francesca a răspuns:

Pai i-ai imprumutat, asta inseamna ca trebuie sa ti-i dea inapoi.nu-ti fie jena, sunt banii tai.

| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a răspuns:

Este normal sa plateasca el consumatia doar nu vrei tu sa platesti.si discursu cu banii imprumutati las-o balta.si prietenu meu ma imprumutat cu multi banii si nu mi-a cerut inapoi asa ca las-o balta

| dana1986 a răspuns:

Poate asta a fost ideea cu imprumutatul banilor, sa mai recupereze ceva din ce a platit cand ati iesit impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Este normal sa plateasca el consumatia doar nu vrei tu sa platesti" m`a deranjat fraza asta... chiar sunt curios... unde scrie asta? raised eyebrows

o data plateste el... o data ea... asa mi se pare corect... daca tot exista egalitate intre sexe happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu zii lui asa: bah da-mi banii ca daca nu te omor du-te dreq

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce suma i`ai dat de bani?

| koko_8737 a răspuns:

Bani imprumutati sunt bani care trebuie dati inapoi.nu are legatura cu iesitul in oras sau nu. daca el iti plateste sucul inseamna ca vrea.nu cred ca ti-a cerut bani sa`si scoata el cheltuielile cu tine.asa face un baiat adevarat. plateste pentru o fata.si asta`i parere de baiat.bineinteles ca poti sa-i spui si tu ca vrei sa platesti din cand in cand. dar nu are legatura cu datoria lui.eu zic sa-i ceri bani.nu se va supara daca ii ceri sunt bani tai si ii vrei inapoi.