| Morgăă a întrebat:

In Romania platesti taxa pentru religie ca in alte tari?
Am un prieten din Finlanda unde daca esti religios platesti taxe pentru asta asa ca el s-a reinregistrat ca fiind ateu si nu mai plateste acea taxa, e la fel si la noi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la noi este ceva de genul dar taxa nu ti-o ia statul ci biserica direct.
La noi in comunaeste 50 de lei pe an/familie. (Iti mai da si un rahat de "chitanta" pentru mai multa incredere)
Am rude din alte comune care platesc si 100-150 de lei, ceea ce e foarte mult, pe scurt definitia evaziunii fiscale.
Asa este la toate culturile religioase(mai voluntar sau nu)
Cei ce nu platesc aceste "taxe", nu beneficiaza de lucrurile specifice unei imormantari, botez, parastas etc.
Eu unul nu voi plati 1 leu bisericii, cum eu voi fi incinerat si imprastiat pe undeca, nu prea imi pasa de locul de veci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris ca cel mai mare analfabet, mersi pentru funda oricum.

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Statul român nu cere nici o taxă dacă ești religios sau nu. Poate doar biserica din care faci parte; ca orice serviciu făcut, se plătește o sumă stabilită de fiecare biserică. În România statul finanțează unele culte ((ortodox și catolic; nu știu de altele). Dar bisericile pot cere și donații de la membrii lor pentru plata utilităților și a diferitelor servicii.

| Ineys a răspuns:

Daca ar fi si la noi la fel, iti spun eu ca toti ar deveni atei.
rolling on the floor
Poate doar babele ar ramane credincioase.

| suntserios a răspuns (pentru Ineys):

Ai fi surprins cati as da bani. Impozite sau amenzi nu ar plăti, taxa asta prima ar da o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde despre ce religie vorbesti.
La catolici si la pocaiti, iti ia 10% din salariu. Plus ca trebuie sa donezi.
Plus ca daca ai copil trebuie sa te duci sa il botezi si te costa.
Plus ca daca mori, ca sa vina popa sa-ti cante, iar costa.
Plus ca daca faci o nunta, trebuie sa treci si pe la popa sa ii dai ceva bani si sa iti citeasca sfanta nu stiu ce.
Plus ca daca nu iti platesti contributia la biserica, atunci cand vei avea nevoie pentru un botez sau ceva, or sa te puna sa platesti din urma laughing
Este o mare afacere si totodata, milioane de oameni au murit de-a lungul istoriei, din cauza religiei.
Trimite-le un mail si intreaba-i, cat au platit impozit pe venit, sau pe profit, in 2018? laughing) iti zic eu, 0

| theforceofgood a răspuns:

Nu este la fel și la noi. Ce rost are să plătesti taxă pentru religie? Ce rost are această practică?

| anonim_4396 a răspuns (pentru theforceofgood):

Banii care se colecteaza sunt dati la cultele religioase. E ca si cum guvernul este autorizat sa stranga bani in numele si beneficiul lor.
In unele tari e obligatorie aceasta taxa (daca ai o religie) si in unele cazuri e chiar destul de mare.

| suntserios a răspuns (pentru theforceofgood):

Nu știu cum e în Finlanda, dar o asemenea taxa ar fi foarte tare... Crezi în popi și bătrânei care locuiesc pe cer, îți plătești hobbyu l, sa nu mai fie finanțat din banii de la buget